LONDÝN, BRATISLAVA. Zabíjali v Paríži, Nice, Bruseli aj v Istanbule. Európa v posledných dekádach ešte nezažila takú vlnu teroristických útokov, ako uplynulé roky. Napriek tomu bol počet obetí terorizmu vo svete nižší ako predtým.
Počet obetí poklesol oproti roku 2014 o desať percent, ukazuje nová správa Inštitútu pre ekonomiku a mier. Pri útokoch zomrelo vyše 29-tisíc ľudí.
Za trochu nižší počet môže oslabovanie Islamského štátu v Iraku aj menšia aktivita hnutia Boko Haram v Nigérii. Len v týchto dvoch krajinách minulý rok kvôli útokom zahynulo 11 900 ľudí.
Rozšírili sa do Európy
Aj keď ide o prvý pokles za posledných desať rokov, podľa autorov štúdie sa mení aj charakter útokov. „Kým na jednej strane je pokles počtu obetí pozitívny, pokračujúca intenzifikácia terorizmu v niektorých krajinách a jeho rozšírenie do nových krajín nás hlboko znepokojuje...“ hovorí pre denník Guardian výkonný riaditeľ inštitútu Steve Killelea.
„Útoky v srdci západných demokracií len podčiarkujú potrebu na rýchlu a cielenú reakciu na vývoj týchto organizácií,“ dodáva. Pri novembrových útokoch v Paríži minulý rok zahynulo 130 ľudí. Útoky pritom pokračovali aj tento rok s 32 obeťami v Bruseli či 86 obeťami v Nice.

Zabíjajú najmä štyri skupiny
Za tri štvrtiny obetí sú zodpovedné organizácie Islamský štát, Boko Haram, Taliban a al-Káida. Takisto najviac ľudí zomieralo práve tam, kde tieto teroristické skupiny pôsobia – v Iraku, Afganistane, Nigérii, Pakistane a Sýrii.
Skupín je pritom oveľa viac – útočilo ich až 274, pričom 103 z nich nikoho nezabili. Až 90 percent útokov sa deje v krajinách, ktoré sú zapojené do konfliktov a kde štát využíva metódy ako mučenie či väznenie bez súdu. Teroristom pomáha aj neľahká sociálna situácia, veľké rozdiely v spoločnosti a korupcia.