MOSKVA, BRATISLAVA. V Rusku už nie sú nedotknuteľní ľudia a pred zákonom sú si všetci rovní. Vyhlásil to bývalý Putinov vicekancelár a súčasný predseda dolnej komory Štátnej dumy Vjačeslav Volodin.
Štát totiž zakročil proti korupcii v tej najvyššej politike – a zatkol za branie úplatku vo výške dvoch miliónov dolárov ministra pre hospodársky rozvoj Alexeja Uľukajeva.
Kým mnohí to prezentujú ako úspech Putina v boji proti korupcii, podľa iných ide o začiatok veľkých personálnych pohybov v jeho okolí. Takých, aké Kremeľ už dávno nezažil.

Putin proti korupcii
Keď v januári vyšiel rebríček vnímania korupcie, ruské médiá ho prezentovali ako úspech – Rusko si totiž od roku 2012 polepšilo o sedemnásť miest a skončilo na 119. priečke. Ruská zástupkyňa Transparency International Elena Panfilova však pre Kommersant vysvetlila, že dôvodom je kríza: tí, čo predtým dávali úplatky, na ne teraz nemajú.
“Dochádza k prerozdeleniu pozícií a politickému napätiu v Putinovom okolí.
„
Zadržanie ministra Uľukajeva má občanov presvedčiť, že bojovať proti korupcii nechce len opozičný aktivista Alexej Navaľnyj, ale aj sám Putin.
Vysokopostaveného člena vlády pritom naposledy zatkli v roku 1991, úradujúceho ministra dokonca naposledy ešte za čias Stalina.
Uľukajev je však len ďalším z viacerých, tento rok – v septembri napríklad za prijatie úplatku zatkli gubernátora Kirovskej oblasti Nikitu Belycha, v prvej polovici novembra zase námestníkov gubernátora Kemerovskej oblasti Amana Tulejeva.
Zámienka na odstavenie
Ruská protikorupčná nadácia INDEM odhaduje, že korupcia stojí štát ročne 300 až 500 miliárd dolárov. Úplatky prijíma polícia, lekári, politici aj podnikatelia.
Uľukajeva vinia z toho, že dvojmiliónový úplatok vzal za kladné hodnotenie zo strany ministerstva, ktoré umožnilo ropnej spoločnosti Rosnefť "dokončiť dohodu o kúpe 50 percent vládneho podielu" v ropnej firme Bašnefť.
Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku však tvrdí, že celá kauza má skôr politický rozmer.