BERLÍN, BRATISLAVA. Obľúbený pastor, bývalý disident a kritik ruského prezidenta Vladimira Putina na čele Nemecka definitívne končí.
Joachima Gaucka už o pár mesiacov vo funkcii nemeckého prezidenta trochu prekvapivo nahradí minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.
Podľa nemeckých médií ide o voľbu z rozumu.
Pravá ruka Schrödera
Scénka, ktorá sa takmer presne pred 15 rokmi odohrala na pôde berlínskeho inštitútu pre zahraničnú politiku nebola dramatická a vo vtedajších správach nemeckých médií sa zmienka o nej objavila nanajvýš vo forme krátkej tlačovej správy. Napriek tomu dnes výstižne ilustruje kariéru dvoch politikov, ktorí hrali významnú rolu v novodobých nemeckých dejinách.
Keď vtedajší nemecký kancelár Gerhard Schröder tri dni po prehratých voľbách 18. septembra 2005 narýchlo zrušil svoj prejav na pôde think-tanku, hosťom ho musel namiesto neho prečítať jeho hlavný poradca, verejnosti takmer neznámy Frank-Walter Steinmeier.
„Myslím, že je jasné, že nie som kancelárom,“ začal skromne svoj prejav.

Vytiahla ho Merkelová
Pre Schrödera to bola definitívna bodka v jeho dlhej a kontroverznej politickej kariére. A necharizmatický socialista Steinmeier sa už o mesiac stal novým ministrom zahraničných vecí v pravoľavej vláde novej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Jeho nominácia mala byť podanou rukou socialistom.
V týchto dňoch si ho Merkelová z podobných dôvodov vybrala za nového nemeckého prezidenta.
“V časoch nepokojov a nestability na celom svete je to vyslanie signálu stability.
„
Prezidentom už vo februári
Obľúbený 76-ročný Gauck má na čele Nemecka skončiť už na budúci rok.
Presný dôvod nie je známy, nemecké médiá sa však zhodujú, že sú za tým jeho zdravotné problémy.
Nemeckého prezidenta nevolia občania priamo, ale vyberajú ho poslanci. Socialisti aj konzervatívci majú v parlamente väčšinu a jeho zvolenie by malo byť hotovou vecou.
Steinmeier by mal prevažne reprezentatívny, aj keď prestížny post obsadiť už 12. februára. Považujú ho za umierneného stredového politika, aj keď v auguste napríklad skritizoval vtedy ešte len amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa a označil ho za „šíriteľa nenávisti“.
Ľavicovejšie krídlo nemeckých socialistov mu zase vyčíta, že sa podieľal na dodnes kontroverznej Schröderovej reforme sociálneho systému.
Voľba z rozumu
To, že Steinmeier je voľbou z rozumu, neskrývala ani samotná Merkelová. Na jeseň 2017 čakajú krajinu parlamentné voľby a aj pre nástup populistickej Alternatívy za Nemecko chce upokojiť situáciu. „V časoch nepokojov a nestability na celom svete je to vyslanie signálu stability,“ vyhlásila.
Steinmeiera má vo funkcii nahradiť predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.