BRUSEL. Ministri obrany členských krajín EÚ sa v pondelok popoludní pripojili k rokovaniam ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.
Hlavným bodom spoločných dvojdňových diskusií je snaha o užšiu spoluprácu krajín Únie v oblasti obrany a posilnenie spolupráce s NATO. Pred začatím rokovaní to uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.

Trump zamiešal karty
Krajiny EÚ sú rozdelené v otázke dôraznejšej a samostatnejšej obrannej politiky EÚ, ktorej dôležitosť narastá najmä po tom, ako sa stal víťazom prezidentských volieb v USA Donald Trump.
Ten počas predvolebnej kampane sľuboval obmedzenie úlohy Ameriky pri zaisťovaní tradičnej obrany Európy.
Minister zdôraznil, že treba akceptovať demokratické voľby v USA, zároveň však pripomenul, že obdobia pred voľbami a po voľbách bývajú rozdielne.
"Verím, že zvíťazí zdravý rozum a spolupráca medzi EÚ a NATO sa bude prehlbovať," uviedol Gajdoš a dodal, že túto spoluprácu si bez Spojených štátov ako "hnacieho motora" nedokáže predstaviť.

Aliancia má záväzky
Podľa jeho slov bude diskusia na pôde NATO o tejto otázke ešte horúca, avšak z hľadiska výdavkov na obranu, o ktorých sa pred voľbami zmieňoval Trump, majú krajiny NATO svoje záväzky vyplývajúce zo summitov aliancie vo Walese a vo Varšave. Týka sa to aj Slovenska a jeho rozpočtu na obranu.
"Záleží to na vláde SR a možnostiach, ktoré naša krajina má. Ja by som uvítal z hľadiska modernizácie ozbrojených síl a zabezpečenia programového vyhlásenia vlády aj zvýšenie rozpočtu," spresnil minister.
Gajdoš zdôraznil, že spoločné rokovania ministrov v Bruseli vychádzajú aj z diskusií, ktoré odzneli na neformálnom stretnutí ministrov obrany v Bratislave, usporiadanom v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ.
Išlo o diskusie ohľadne globálnej stratégie EÚ, pričom v pondelok šéfovia rezortov obrany a diplomacie prerokujú implementačný plán tejto stratégie.
"Budú to diskusie ohľadom ambícií EÚ zvýšiť civilné a vojenské spôsobilosti aj z hľadiska konkrétnejšej a širšej spolupráce s NATO," opísal situáciu Gajdoš.

Kolektívne riešenia
V odpovedi na otázku TASR, ako vníma nejednotný postoj členských krajín EÚ k autonómnejšej obrannej politike, minister upozornil, že EÚ aj NATO sú typické svojím kolektívnym vyjednávaním a kolektívnymi výsledkami.
"Konsenzus sa musí dosiahnuť aj napriek tomu, že niektorí majú tvrdšie a iní menej tvrdé názory. Demokracia a mier si zaslúžia určité obete, bez nich to nejde," povedal v závere Gajdoš.
Aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák upozornil, že spoločné ministerské diskusie by mali vyústiť do schválenia implementačného plánu pre bezpečnosť a obranu a do plánov, ako ďalej postupovať pri posilňovaní obranných kapacít EÚ.