WELLINGTON. Nový Zéland zasiahlo mimoriadne silné zemetrasenie, ktoré vyvolalo prívalovú vlnu tsunami. Otrasy podľa americkej geologickej služby USGS dosiahli intenzitu 7,8 magnitúdo. Začínajú sa objavovať správy o zranených.
"Začíname z oblasti zemetrasenie dostávať správy o zranených," uviedol Dion Rosario z novozélandskej záchrannej lekárskej služby St John.
"V tejto fáze však nemáme žiadne podrobnejšie informácie," dodal. Zatiaľ sa neobjavili správy o mŕtvych, uvádza agentúra Reuters.
Novozélandské úrady už skôr v nedeľu vydali varovanie pred prívalovými vlnami tsunami a vyzvali obyvateľstvo žijúce na východnom pobreží, aby sa presunulo do vnútrozemia a na vyššie položené miesta.
Riziko vzniku tsunami je dôsledkom silného zemetrasenia s magnitúdom 7,8, ktoré v nedeľu v noci zaregistrovali pri pobreží Južného ostrova.
Tichomorské varovacie stredisko oznámilo, že väčšia prívalová vlna sa neočakáva, avšak prvé vysoké vlny na pobrežie Južného ostrova už dorazili.
Loading
...
Zastihlo maďarskú delegáciu
Otrasy vystrašili aj maďarského prezidenta Jánosa Ádera a delegáciu, ktorá ho sprevádza na návšteve Nového Zélandu.
Najvyšší maďarský predstaviteľ so sprievodom je však v poriadku, žiadnu fyzickú ujmu na zdraví nikto z hostí, ktorí na Nový Zéland pricestovali v sobotu miestneho času, neutrpel.
Informáciu priniesla dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na šéfku tlačového odboru hlavy štátu Anitu Altorjaiovú.
Plytké zemetrasenie
Podľa USGS išlo o "plytké" zemetrasenie. Hypocentrum sa nachádzalo 63 kilometrov východne od Amberley a 93 kilometrov severovýchodne od Christchurch a ležalo v hĺbke ôsmich kilometrov.
Otrasy spôsobili podľa očitých svedkov škody, ich rozsah zatiaľ nie je známy. Správy o zranení osôb zatiaľ tiež nie sú k dispozícii.
Podľa očitých svedkov je na mieste najsilnejších otrasov poškodené alebo zničené diaľkové elektrické vedenie a telefónne linky. Nefungujú linky tiesňového volania, vypadáva internet.
V ohnivom kruhu
Otrasy údajne trvali niekoľko minút a nasledovala po nich behom hodiny ešte séria ďalších o sile viac ako šesť stupňov.
Podľa novozélendských médií otrasy cítili aj obyvatelia Wellingtonu.
Zemetrasenia sú na Novom Zélande časté, pretože tu na seba narážajú dve veľké zemské dosky a ostrovy ležia aj v takzvanom tichomorskom Ohnivom kruhu, v ktorom sa vyskytuje 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.
Seizmológovia v tejto ostrovnej krajine zaznamenajú ročne až 15-tisíc zemetrasení, ale človek dokáže vnímať asi len 150 z nich, pričom len dve desiatky presahujú magnitúdo 5,0.