ADDIS ABEBA, BRATISLAVA. Rok trvajúce politické nepokoje v Etiópii sa mohli dotknúť aj Slovákov. Skupinu desiatich turistov zo Slovenska a Česka tam prepadli ozbrojení lupiči, pri útoku zomrel etiópsky vodič.
Aj keď nie je jasné, či útočníci majú niečo spoločné s politickou situáciou v krajine, slovenské ministerstvo zahraničia odporúča zvážiť cestovanie do niektorých oblastí Etiópie. Incident sa pritom stal v bezpečnej časti krajiny.
Etiópia sa už viac ako rok zmieta v nepokojoch. Vláda tu ešte minulý rok zasiahla proti protivládnym demonštrantom, v októbri zase vyhlásili šesťmesačný výnimočný stav. Pri protestoch v regióne Oromia tu za posledný rok podľa mimovládnych organizácií zahynulo až päťsto ľudí.

Kritické sú tri krajiny
Podľa stránky ministerstva zahraničných vecí je z afrických štátov situácia kritická v Líbyi, Južnom Sudáne a Somálsku. Do týchto krajín pre konflikty ministerstvo neodporúča cestovať vôbec, prípadne odporúča opustiť krajinu.
Vo viacerých afrických krajinách vyzýva ministerstvo na obozretnosť, prípadne vyhýbanie sa niektorým regiónom. Zvýšené bezpečnostné riziko môže byť v krajinách, ktoré sa v minulom či tomto roku stali terčom teroristických útokov – napríklad Mali, Tunisko či Egypt.
Tento rok ministerstvo aktualizovalo bezpečnostné odporúčania pre krajiny ako Nigéria, Ghana, Burkina Faso, Keňa, Kongo, Konžskú demokratickú republiku či Južná Afrika.
Aj keď sa často hovorí o riziku útokov, v mnohých z týchto krajín ide o regionálne hrozby (napríklad aktivity teroristického hnutia Boko Haram na severe Nigérie a juhu Čadu) či časovo obmedzené riziká spojené napríklad s väčšími verejnými zhromaždeniami.
Tým sa odporúčajú ministerstvá vyhnúť v mnohých krajinách vo svete.

Treba sa registrovať
Aj české ministerstvo zahraničia uvádza medzi africkými krajinami s istými rizikami Alžírsko, Čad, Egypt, Južný Sudán, Kamerun, Keňu, Konžskú demokratickú republiku, Líbyu, Mali, Niger, Nigériu, Somálsko, Stredoafrickú republiku a Sudán.
Pre každú krajinu sú však varovania rozdielne. Napriek tomu sú niektoré z týchto krajín stále vyhľadávanými turistickými destináciami, obľúbené je safari v Keni aj dovolenka v Egypte. Vážnejšie bezpečnostné incidenty Slovákov sú tu zriedkavé. Bezpečnostné výzvy sú často preventívne a vydávajú sa v reakcii na aktuálne dianie.
Všetci cestujúci by mali podľa ministerstva zahraničných vecí využiť registračný formulár na ich stránke. Ministerstvo je tak schopné v prípade nebezpečenstva turistov v krajine kontaktovať.