
WASHINGTON, BRATISLAVA. Donald Trump poveril prípravou prevzatia moci svojho kandidáta na viceprezidenta Mika Pence, doteraz pritom skupinu niekoľko mesiacov viedol guvernér štátu New Jersey Chris Christie. Členmi tímu sú aj Trumpove deti Ivanka, Eric a Donald mladší a tiež Trumpov zať a manžel Ivanky Jared Kushner. Trump tiež podľa agentúry Reuters oznámil, že jeho štáb povedie Alabamskej senátor Jeff Sessions.
Christie teraz v tíme, ktorý podľa AP pracuje od augusta a ktorý fungoval oddelene od volebného štábu, bude slúžiť ako podpredseda. Ďalšími členmi sú Trumpov sok zo straníckych primárok Ben Carson, niekdajší predseda Snemovne reprezentantov Newt Gingrich, bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani a generál vo výslužbe Michael Flynn.
Vo vyhlásení sa Trump zmieňuje, že s preberaním moci mu bude pomáhať v poradenských funkciách zhruba desiatka ľudí, okrem iného miliardár Peter Thiel, bankár Steven Mnuchin, predseda Republikánskej strany Reince Priebus či floridská ministerka spravodlivosti Pam Bondiová.
Na zozname adeptov na nových členov americkej vlády je viac ako 40 mien. Je na ňom len šesť žien, až na jednu výnimku sú to všetko belosi a priemerný vek všetkých kandidátov je viac ako 60 rokov. Trumpovým kritikom však najviac prekážajú muži, ktorí sú najväčšími favoritmi na dôležité posty.
„Ak by bol Trumpov tím zložený z 300 miliónov Američanov zoradených podľa kompetentnosti a schopnosti nezničiť všetko, čoho sa dotknú, potom by si vybral spodnú časť tohto zoznamu,“ napísal ironicky komentátor portálu Slate.
Newt Gingrich
73-ročný dlhoročný republikán je favoritom na ministra zahraničia.
V rokoch 1979 až 1999 bol členom Snemovne reprezentantov za štát Georgia.
V rokoch 1995 až 1999 bol predsedom snemovne.
Obama upokojoval stranu
Keď si vtedajší novozvolený prezident Barack Obama po prvých víťazných prezidentských voľbách v roku 2008 vyberal ministra zahraničných vecí, mnohých prekvapil.
Najprestížnejší vládny post namiesto blízkym spolupracovníkom ponúkol úhlavnej súperke z demokratických primárok Hillary Clintonovej. Podľa analytikov tým chcel upokojiť rozdelenú stranu po dlhom a tvrdom vyberaní kandidáta.
“To, o čom Newt Gingrich sníval v 70. rokoch, je svet, v ktorom žijeme dnes.
„
Trump však pravdepodobne zvolí inú taktiku. Novým „štátnym sekretárom“, teda šéfom americkej diplomacie, sa má stať Newt Gingrich. Republikán, ktorý pri ňom počas kampane stál aj vtedy, keď sa od neho špičky na čele so šéfom Snemovne reprezentantov Paulom Ryanom začali dištancovať.
Gingrich bol takmer pri všetko dôležitom, čo sa v americkej politike dialo minimálne posledné tri desaťročia. Široká verejnosť ho však dlho príliš nepoznala. Portál Politico tento aspekt jeho politickej kariéry vystihol už titulkom, ktorým nazval jeho profil – Príručka o Newtovi Gingrichovi pre mladých.
„To, o čom Newt Gingrich sníval v 70. rokoch, je svet, v ktorom žijeme dnes,“ hovorí jeho priateľ a bývalý Obamov poradca Van Jones. „Históriu americkej politiky 20. storočia nemáte šancu rozpovedať bez toho, aby ste spomenuli jeho meno.“
Autor textu spochybňuje dnes umiernený, nudný a trochu byrokratický imidž Gingricha. V porovnaní s Trumpom to skutočne nie je žiadny radikál a už vôbec muž, ktorý by sa vyžíval v žiare reflektorov.
„Trump robí z Newta celkom tradičného politika. Kedysi by to však o ňom nikto nepovedal,“ cituje Politico bývalého zamestnanca amerického Kongresu. Jeho dolnú komoru, Snemovňu reprezentantov, Gingrich v roku 1995 až 1999 aj viedol.

Gingrich: Estónsko je predmestím Petrohradu
Prestížny post si v strane zaistil vlastne ešte rok predtým, keď navrhol jednu z najrevolučnejších konzervatívnych reforiem.