WASHINGTON. BRATISLAVA. Začala fungovať 11. novembra 1926 a ako diaľnica prestala slúžiť 27. júna 1985. Napriek tomu každoročne láka státisíce turistov. Je tiež rajom motorkárov, cyklistov, romantikov a ľudí, ktorí sa nikam neponáhľajú.
Kedysi to bolo inak.
Legendárna americká diaľnica Route 66 bola dôležitou dopravnou tepnou, ktorá spájala západné pobrežie USA štátov s Chicagom.

Matku ciest, ako ju nazval v románe Ovocie hnevu spisovateľ John Steinbeck v polovici 80. rokov nahradilo päť nových diaľnic. Určité úseky Route 66 prevzali do správy jednotlivé štáty, niektoré súkromníci, iné úplne spustli.
Hlavným sloganom cesty je "Get Your Kicks on Route 66" (Poriadne sa odviaž na ceste 66).
Dnešná prevádzka na nej je skôr symbolická, hoci od 90. rokov 20. storočia sa snažia rôzne spolky zachovať niektoré jej časti ako technickú pamiatku.
Chicago a Los Angeles
Hlavnú zásluhu na vybudovaní východozápadnej diagonály mali podnikatelia Cyrus Avery z Oklahomy a John Woodruff z Missouri. Na ich popud sa v roku 1921 začalo uvažovať o stavbe cesty, ktorá mala na Západ najmä pritiahnuť novú pracovnú silu.
Na propagáciu ich zámeru poslúžil aj transkontinentálny beh Bunion Derby (Pľuzgierové preteky), z Los Angeles do New Yorku, keďže dve tretiny jeho trasy viedli po rodiacej sa Route 66.
Route 66 viedla z Grand parku v Chicagu do Los Angeles (od roku 1936 do Santa Moniky).

Celá trasa merala 3 940 kilometrov, prechádzala cez tri časové pásma a osem štátov (Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornia), s najkratším úsekom (21 km) v Kansase a najdlhším (784 km) v Novom Mexiku.
Route 66 pretínala veľké mestá ako Chicago, Springfield, Oklahoma City alebo St. Louis.
Napriek tradícii nikdy nekončila na brehu oceánu, ale na dnešnej križovatke Lincolnovho bulváru a bulváru Olympic v kalifornskom meste Santa Monica.
Pôvodne to mala byť Route 60
Podľa pôvodného Averyho návrhu mala mať diaľnica číslo 60. Rovnaké pomenovanie si však priali stavitelia ciest v iných častiach USA.
Avery preto navrhol číslo 66. To malo navyše výhodu, že dve šestky sa ľahšie pamätajú a aj ich výslovnosť lepšie znie.

Prvú zaťažkávaciu skúšku Route 66 zvládla v tridsiatych rokoch počas Veľkej hospodárskej krízy, veľkého sucha a prachových búrok, keď státisíce rodín z Oklahomy, Texasu či Kansasu stratili prácu a presúvali sa na západ do Kalifornie, krajiny "mlieka a medu".
Prvá asfaltka
Počet áut na diaľnici stále stúpal. Začalo sa jej hovoriť aj Hlavná trieda Ameriky, pretože ju často využívali aj vodiči kamiónov. Jej vtedajšiu podobu si však netreba idealizovať podľa súčasných kritérií.
Mala totiž spočiatku iba štrkový povrch, autá na nej vírili kúdoly prachu a kopírovala nerovnosti terénu. Pre množstvo dopravných nehôd získala časom aj prezývku krvavá.
Jej bezpečnosť postupne zvýšil nový asfaltový povrch, ktorý sa dokončil po celej trase v roku 1938 a stala sa prvou asfaltovou cestou v USA.

Ďalší nával zažila počas Druhej svetovej vojny, keď po Route 66 smerovali desaťtisíce ľudí za prácou do kalifornských podnikov zameraných na vojnovú výrobu. Diaľnicu využívala na presuny aj armáda.
Po vojne prispel k rastúcej obľube Route 66 rozvíjajúci sa turistický priemysel a podnikateľom v jej okolí nastali zlaté časy.
Pozdĺž Route 66 sa objavili prvé podniky rýchleho občerstvenia. V kalifornskom San Bernardine to bola prvá prevádzka McDonald.
Takisto cestujúci, ktorí hľadali oddych, neprespávali v hoteloch, ale dávali prednosť ubytovaniu, ktoré vyplynulo z cestovania autom. Motelom.
Jej zánik spôsobil systém nemeckých diaľnic
Úpadok cesty sa datuje do roku 1956, keď prezident Dwight Eisenhower podpísal zákon o novom systéme amerických diaľnic.
Ako veliteľ spojeneckých vojsk v Európe spoznal nemecké diaľnice, ktoré umožňovali rýchlejšie a plynulejšiu jazdu ako americké.

Trasu Route 66 upravili tak, aby sa vyhla veľkým mestám a bola čo najpriamejšia. Niektoré úseky rozšírili na štyri pruhy, pozdĺž iných vybudovali úplne nové cesty.
Route 66 sa však bez ohľadu na postupný útlm stala aj trvalou súčasťou americkej kultúry. Okrem Steinbecka ju preslávil jazzový pianista Bobby Troup.
Jeho pieseň Route 66 (Get Your Kicks On) sa stala hitom a priniesla slávu aj jej spevákom.
Verzie, ktoré naspievali Nat King Cole, Chuck Berry, The Rolling Stones alebo Depeche Mode sa od seba dosť líšia, ale v čase svojho vzniku posilnili kult tejto cesty medzi nasledujúcou generáciou.
Route 66 "vystupovala" aj vo filme Bezstarostná jazda s Petrom Fondom Dennisom Hopperom či v animovanom filme Autá.
Televízna spoločnosť CBS vysielal v 60. rokoch aj seriál Route 66, o dvojici mladíkov túlajúcich sa po Amerike v kabriolete Corvette..