
WASHINGTON, BRATISLAVA. V roku 2000, keď republikán George W. Bush oslavoval svoje víťazstvo vo voľbách, sa vtedajšia senátorka New Yorku Hillary Clintonová zastala svojho kolegu Ala Gora.
Toho síce volila väčšina Američanov, systém voliteľov však pustil do Bieleho domu Busha.
„Verím, že v demokracii by sme mali rešpektovať vôľu ľudu, a to znamená, že by sme mali so systémom voliteľov skončiť a prejsť k priamej voľbe prezidenta,“ povedala podľa New York Times.
O šestnásť rokov neskôr tento volebný systém stále funguje a práve Clintonová naň doplatila – volilo ju totiž asi o 280-tisíc ľudí viac ako Donalda Trumpa. Na spočítanie všetkých hlasov sa však ešte čaká a rozdiel môže byť ešte vyšší.
Napriek tomu, že Donald Trump je legitímne zvoleným prezidentom, po Spojených štátoch sa rozširujú protesty a objavujú sa aj petície za to, aby Amerika systém voliteľov prestala používať.
Kým kritici tvrdia, že nie je dostatočne demokratický, jeho zástancovia naopak hovoria, že v novom systéme by kandidáti lovili hlasy len vo veľkých mestách a veľkých štátoch.

Ako funguje systém voliteľov?
Voliči v USA si nevyberajú priamo prezidenta, ale volia zbor voliteľov, ktorí zaňho hlasuje podľa jednotlivých štátov. Voliteľov je 538, víťaz musí získať hlasy aspoň 270 z nich. Štáty majú určený počet voliteľov najmä podľa počtu obyvateľov, maximálne však voliteľ môže reprezentovať 700-tisíc občanov. Kalifornia má preto najvyšší počet voliteľov (55), kým najmenej osídlené štáty ako Wyoming majú minimálne troch voliteľov. Prezidentský kandidát, ktorý zvíťazí v jednotlivom štáte, získava všetkých tamojších voliteľov.
Sedliaci aj otroci
Ak by v Spojených štátoch fungoval v prezidentských voľbách systém ako u nás, bolo by dosť možné, že prezidentmi by posledných 23 rokov boli len demokrati.
Al Gore porazil Busha o vyše pol milióna hlasov.
Systém voliteľov pritom paradoxne vznikol preto, že politickí lídri demokracii príliš nedôverovali.
Americký štátnik Alexander Hamilton ešte v Liste federalistov v roku 1788 napísal, že voľba prezidenta „by mala byť vykonaná mužmi, ktorí sú najviac schopní analyzovať schopnosti vhodné na túto funkciu“.