SME

Po Trumpovom zvolení sa zvýšil počet rasových útokov, protesty pokračujú

Prípady sa odohrali väčšinou na školách a protesty proti Donaldovi Trumpovi prebiehajú aj naďalej.

Graffiti maľba zobrazujúca Donalda Trumpa na mexickej strane rieky Rio Grande.Graffiti maľba zobrazujúca Donalda Trumpa na mexickej strane rieky Rio Grande. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách sa v USA začali množiť prípady nenávistných prejavov voči cudzincom a moslimom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Séria útokov a napadnutí

Spravodajská televízia CNN informovala v noci na piatok o študentovi Mosesovi Karngbayovi, ktorý našiel na toaletách vo svojej škole v štáte Minnesota rasistické nápisy ako "#Go back to Africa" (Vráťte sa do Afriky), "Make America great again" (slogan Trumpovej kampane), "Whites only" (Len pre bielych), "White America" (Biela Amerika) či "Trump".

SkryťVypnúť reklamu

"To je prvýkrát, čo mi bolo v škole do plaču," povedal Karngbaye miestnej televízii WCCO.

Ďalší prípad sa stal študentke San Diego State University, ktorú na ceste k jej autu začali obťažovať dvaja muži spomínajúci Trumpa a moslimov. Podľa vedenia školy sa na ňu zamerali zrejme pre jej moslimskú vieru a preto, že nosí tradičný moslimský odev a hidžáb.

Muži študentke zobrali kabelku, ruksak a kľúče od auta. Následne zavolala políciu, no medzitým jej ukradli auto. Páchatelia tohto činu sú stále na slobode.

Prečítajte si tiež: Trump už ukázal, že vie rozdeľovať. Teraz musí krajinu zjednotiť Čítajte 

Aj ďalší prípad sa odohral v škole, konkrétne deň po voľbách v strednej škole Royal Oak v štáte Michigan. V tamojšej jedálni začali niektorí študenti vykrikovať "Postaviť múr! Postaviť múr!" Narážali tým na Trumpove vyjadrenia z predvolebnej kampane o postavení múru na hraniciach s Mexikom, ktorý by zabránil nelegálnej migrácii.

SkryťVypnúť reklamu

Video z jedálne bolo zverejnené na jednej zo sociálnych sietí. Končí sa v momente, keď jedno dievča upozorní spolužiakov, že ich nakrúcajú.

"Pracujeme s našimi študentmi, aby sme im pomohli pochopiť dopad ich slov a činov na ostatných v ich okolí," reagovalo vo štvrtok na incident vedenie školy.

Deň po Trumpovom víťazstve niekto namaľoval rasistický nápis na stenu v meste Durham v štáte Severná Karolína. Stálo v ňom "Black lives don't matter and neither does your votes" (Na životoch černochov ani na ich hlasoch nezáleží), čo je narážka na celoamerické hnutie s názvom Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží). Nápis bol ešte v ten deň zatretý.

Polícia vo Filadelfii zasa zaznamenala po voľbách niekoľko prípadov hákových krížov či nacistických pozdravov načmáraných na stenách budov a vozidlách. Okno jednej z budov na Broad Street niekto popísal slovami "Sieg Heil 2016" a "Trump", pričom písmeno T bolo nahradené hákovým krížom.

SkryťVypnúť reklamu

Rasistické nápisy sa objavili aj na inej ulici na troch autách a priečelí domu.

Ako pri brexite

Podľa agentúry Reuters sa však objavili aj správy o fyzických a slovných útokoch na Trumpových priaznivcov. Napríklad na videu zverejnenom na jednej sociálnej sieti je vidieť, ako najmenej dvaja ľudia bijú muža na križovatke v Chicagu, pričom ďalší kričia "Zvolili ste Trumpa" a "Nevoľte Trumpa."

Mark Potok z americkej neziskovej organizácie Southern Poverty Law Center bojujúcej za občianske práva vo štvrtok na tlačovej konferencii vo Washingtone povedal, že takú vlnu činov z nenávisti nezažil v USA od zvolenia Baracka Obamu za prvého černošského prezidenta v roku 2008.

Pripomenul, že podobná vlna prebehla Veľkou Britániou po júnovom referende o odchode z Európskej únie. "Neočakávam, že by to trvalo štyri roky. V prípade brexitu sa to upokojilo po niekoľkých týždňoch," povedal Potok.

SkryťVypnúť reklamu

Podnecujú ich médiá

Trump pripísal médiám vinu na protestoch, ktoré sa proti nemu konajú v mnohých amerických mestách.

"Práve sa skončili veľmi úprimné a úspešné prezidentské voľby. A teraz protestujú profesionálni demonštranti, podnecovaní médiami. Veľmi nespravodlivé!" napísal v noci na piatok na svojom twitterovom konte.

Zároveň sa však pochvalne vyjadril o štvrtkovom stretnutí so súčasným prezidentom Barackom Obamom, ktoré bolo podľa neho "naozaj dobré" a malo "výbornú chémiu".

Ide o prvé Trumpovo vyjadrenie na adresu médií od jeho víťazstva v utorňajších voľbách.

Prečítajte si tiež: Nie je môj prezident. Američania protestovali proti Trumpovi Čítajte 

Protesty jeho odporcov pritom pokračovali. Hlásené boli okrem iného z Oaklandu, Washingtonu, Los Angeles, Minneapolisu, Baltimoru, Filadelfie, Dallasu, New Yorku, Portlandu a Salt Lake City.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa najviac vyhrotila v Portlande v štáte Oregon, kde podľa polície došlo k nepokojom a rozsiahlym prejavom "kriminálneho a nebezpečného správania". Na policajtov hádzali násilníci rôzne predmety a poškodzovali autá a verejný majetok.

Medzi protestujúcich sa zamiešali členovia anarchistických skupín, ktorí odmietali výzvy pokojne protestujúcich občanov, aby prestali s násilnosťami, uviedla polícia na svojom twitterovom konte @PortlandPolice. V meste došlo najmenej k jednej hromadnej bitke a hlásené boli aj fyzické útoky na vodičov.

V kalifornskom meste San Jose demonštranti zablokovali dopravu na diaľnici č. 87 a v jej okolí, uviedla televízia NBC Bay Area. Demonštrácie pokračovali tretiu noc aj v Oaklande, kde v stredu boli zranení traja policajti.

SkryťVypnúť reklamu

Demonštranti sa opäť zišli pred mrakodrapom Trump Tower v Chicagu. Zatiaľ čo v stredu ich boli niekoľko tisíc, ďalšiu noc sa tam zhromaždilo okolo päťdesiat ľudí, informovala agentúra AP.

Trump vyvolal počas intenzívnej predvolebnej kampane pobúrenie určitej časti nielen americkej verejnosti mnohými kontroverznými výrokmi vrátane navrhovaného zákazu vstupu moslimom do krajiny, označením Mexičanov za sexuálnych násilníkov a zločincov či plánom výstavby protiimigračného múru na mexicko-amerických hraniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 102
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 178
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 203
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 073
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 016
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 449
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 271
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bojovníci z libanonskej militantnej skupiny Hizballáh.

Prestrelky v libanonsko-izraelskom pohraničí sa stali prakticky každodennými.


TASR
Zdravotníci v nemocnici v Beijingu.

Webová stránka podporuje teóriu úniku vírusu z laboratória.


TASR 5
Prezident John F. Kennedy máva zo svojho auta v kolóne áut približne minútu predtým, ako bol zastrelený, 22. novembra 1963, v Dallase.

V marci tohto roku boli na Trumpov príkaz zverejnené aj nezredigované spisy o atentáte.


TASR 1
Ľudia čakajú na jedlo v útulku pre rodiny vysídlené násilím gangov v štvrti Kenscoff v Port-au-Prince na Haiti.

Násilnosti tiež v čoraz väčšej miere znemožňujú prístup k zdravotnej starostlivosti.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu