WASHINGTON. Len málo Američanov pozná voličov, ktorí v utorňajších voľbách odmietli Hillary Clintonovú, lepšie ako jej manžel. Vyrástol medzi nimi a počas svojho politického rastu ich skúmal až s fanatickou intenzitou.
No teraz, keď to, čo sa nazývalo Clintonovskou dynastiou, končí, môže byť jedným z vysvetlení ich náhleho pádu práve to, ako veľmi sa vzdialili obyčajnému Američanovi.
Presunuli sa, symbolicky povedané, do prostredia pobrežných elít, z prostredia reštaurácií s hamburgermi k vegánstvu. Pre Clintonovú bolo príliš ťažké tento rozdiel prekonať.
Preto bola zraniteľná aj proti tomu najnepravdepodobnejšiemu súperovi – bohatému realitnému magnátovi z Manhattanu, ktorý nemá so svojimi voličmi nič spoločné okrem schopnosti hovoriť ich jazykom nespokojnosti.

Bubba, ktorý v ňom ostal
Bill Clinton vyrástol na vidieckom juhozápadnom Arkansase. Jeho mama ho volala Bubba a pozerala sa na neho ako na svojho Elvisa.
Ich susedia boli väčšinou bieli, mali málo peňazí a cítili sa odcudzení od spoločenských a ekonomických zmien, ktoré sa po druhej svetovej vojne preháňali po celom svete a blížili sa aj k nim.
Tí istí občania uštedrili vtedy mladému a nádejnému Billovi Clintonovi prvú veľkú prehru, keď ho s manželkou Hillary zo sídla guvernéra Arkansasu poslali preč hneď po prvom dvojročnom funkčnom období v roku 1980.
Mysleli si, že už bolo dosť elitára, že Clintonova politika ignorovala ich každodenné problémy a navyše, jeho manželka nebola jednou z nich, ale nezávislou feministkou, ktorá si aj po sobáši nechala rodné priezvisko.
Nahnevali ich nové štátne dane na autá odvodené od hmotnosti vozidla a nie od jeho ceny. Farmár s veľkým a ťažkým pickupom tak platil viac ako mladý zbohatlík s Porsche.

Clintonovho volebného súpera Franka Whitea podceňovali ako slabého a nekompetentného kandidáta, ktorý vráti Arkansas do 19. storočia, ale White v kampani tento argument otočil a opakoval, že štát vráti do jeho slávnych čias.
Jeho odkaz sa páčil mnohým biely voličom. Niečo podobné sa o 36 rokov neskôr podarilo Donaldovi Trumpovi v súboji s Hillary. Aj on hovoril o slávnej americkej minulosti, ktorá sa rozplynula a len on ju vie obnoviť.
Clinton sa stal najmladším bývalým guvernérom v americkej histórii a zdalo sa, že éra Clintonovcov sa skončí ešte skôr, než sa poriadne začala.