WASHINGTON/LOS ANGELES. Bývalá utečenka a aktivistka Ilhan Omarová sa po utorkových voľbách v Spojených štátoch stala historicky prvou americkou poslankyňou somálskeho pôvodu.
Silná komunita Somálčanov
Stanica BBC uviedla, že táto 34-ročná moslimka získala kreslo v zákonodarnom zbore štátu Minnesota.

Omarová tak bude zastávať najvyšší volený post, aký sa doteraz podarilo v USA obsadiť niektorému z prisťahovalcov zo Somálska.
Tento úspech dosiahla iba niekoľko dní po tom, ako budúci prezident USA Donald Trump obvinil počas svojej predvolebnej kampane somálskych imigrantov v Minnesote zo "šírenia extrémistických postojov".
Komunita Somálčanov v štáte Minnesota je najväčšou v USA a tvorí ju približne 50-tisíc príslušníkov.
Podporili trest smrti
Voliči v troch amerických štátoch hlasovali v rámci utorkových volieb v paralelnom referende v prospech trestu smrti.
Informovala o tom agentúra DPA.
Kalifornčania odmietli návrh, na základe ktorého by došlo v tomto štáte k zrušeniu hrdelného trestu a jeho nahradeniu maximálnym trestom odňatia slobody na doživotie. Tesným pomerom zároveň schválili návrh, ktorým sa skracuje čas potrebný na odvolanie sa voči rozsudku smrti.
Kalifornia má aktuálne 749 väzňov odsúdených na trest smrti, čo je po Floride a Texase najviac zo všetkých štátov USA. Od roku 2006 tu však platí dočasné zastavenie výkonu popráv. Došlo k tomu po tom, ako federálny súd rozhodol, že používanie smrtiacich injekcií môže byť protizákonné.

V Nebraske voliči rozhodli o opätovnom zavedení trestu smrti, čím odobrili odvolanie vlaňajšieho štátneho zákona, ktorým sa popravy zrušili. Týmto krokom bude mať trest smrti vo svojej legislatíve celkovo 31 amerických štátov.
V Oklahome sa zase dve tretiny voličov vyslovili za zmenu miestnej ústavy v prospech ochrany proti právnemu napadnutiu popráv. Oklahoma má v rámci USA najvyšší počet popráv na osobu a bola predmetom právnych sporov ohľadom používania smrtiacej injekcie, ktoré však najvyšší súd zamietol.
Momentálne čaká v Spojených štátoch na popravu viac ako 2 900 mužov a žien.
Všeobecná podpora trestu smrti je však v USA najnižšia za niekoľko desaťročí. Podľa štúdie, ktorú koncom septembra zverejnila expertná skupina Pew Institute, podporuje hrdelný trest pre usvedčených vrahov iba 49 percent Američanov.