WASHINGTON/BRUSEL/AMSTERDAM. Novozvolený americký prezident Donald Trump začal s tímom svojich hlavných spolupracovníkov vyberať členov nového vládneho kabinetu a posudzovať stovky adeptov na obsadenie vysokých postov v kľúčových rezortoch.
Mnohé z týchto funkcií si pritom vyžadujú viacnásobné bezpečnostné previerky či potvrdenie v Senáte, informovala v noci na štvrtok agentúra AP.
Najoddanejší stúpenci
Trumpov tím sa za týmto účelom zišiel súkromne a začal sa tak proces preberania moci od administratívy dosluhujúceho demokratického prezidenta Baracka Obamu.
V danej skupine sa okrem iných nachádzajú predseda pre odovzdanie vlády a guvernér štátu New Jersey Chris Christie, predseda republikánskeho národného výboru Reince Priebus, novozvolený viceprezident USA Mike Pence či manžel Ivanky Trumpovej Jared Kushner.

Tím kladie dôraz na rýchle obsadenie najdôležitejších postov v oblasti národnej bezpečnosti, potvrdili nemenované zdroje oboznámené s rokovaniami.
Bill Hagerty, Trumpov hlavný poradca pre prezidentské menovania, však odmietol poskytnúť detaily ohľadom toho, kedy sa pristúpi k prvým personálnym zmenám.
V budúcej vláde Donalda Trumpa budú zrejme jeho najoddanejší stúpenci vrátane bývalého starostu New Yorku Rudyho Giulianiho či niekdajšieho kongresmana Newta Gingricha. Giuliani by sa podľa spravodajskej stanice NBC News mohol stať ministrom spravodlivosti a Gingrich šéfom diplomacie.
Medzi ďalšími možnými kandidátmi sa spomína generál vo výslužbe Michael Flynn (ako minister obrany či poradca pre národnú bezpečnosť), bankár a finančný šéf Trumpovho volebného tímu Steve Mnuchin (minister financií) a republikánsky finančník Lew Eisenberg (minister obchodu).
Je pripravený spolupracovať
Bývalý kandidát na post prezidenta USA za Demokratickú stranu Bernie Sanders vyhlásil, že je pripravený spolupracovať s novozvolenou hlavou štátu v oblasti pomoci robotníckej triede, bude však "rázne oponovať" ostatnej politike, ktorú Trump prisľúbil.
Senátor za štát Vermont vo vyhlásení ďalej uviedol, že Trump sa "trafil do hnevu upadajúcej strednej triedy, ktorá je už otrávená a unavená ekonomikou establišmentu, politikou establišmentu a médiami establišmentu".
Slová 75-ročného nezávislého senátora citovala v noci na štvrtok agentúra AP.
Sanders tvrdí, že ak Trump "myslí vážne presadzovanie politiky zameranej na zlepšenie podmienok pracujúcich rodín, potom je spolu s ďalšími pokrokovými ľuďmi pripravený na spoluprácu."

Ak však bude Trump "presadzovať rasistickú, sexistickú, xenofóbnu a protienvironmentálnu politiku, bude jeho ráznym oponentom".
Sanders bol súperom Hillary Clintonovej v boji o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany; po tom, ako bývalá prvá dáma USA zvíťazila v primárkach, ju Sanders v ďalšom boji podporil.
História s Holandskom
Holandský premiér Mark Rutte sa v stredu svojím vyhlásením pripojil k ďalším európskym štátnikom, ktorí veria v kontinuitu dobrých vzťahov so Spojenými štátmi aj po zvolení Donalda Trumpa.
O niečo skeptickejší názor prejavil šéf holandskej diplomacie Bert Koenders, informuje spravodajský server DutchNews.nl.
Rutte pripomenul, že Holandsko a USA sú dlhodobí spojenci a partneri, ktorí úzko spolupracujú s cieľom vytvoriť "bezpečnejší, lepší a prosperujúci svet".
"Holandsko a USA majú dlhú spoločnú históriu. Predpokladám, že nová americká vláda bude pokračovať v spolupráci s Holandskom a so zvyškom sveta na základe spoločných hodnôt a zásad, v súlade so silnou americkou tradíciou," vyjadril nádej Rutte.
Oveľa skeptickejší ako premiér bol na adresu budúceho prezidenta USA minister zahraničných vecí Holandska. V krátkom vyhlásení pre médiá zdôraznil, že Trump bude posudzovaný podľa svojich skutkov.
"Americký ľud prehovoril," zhodnotil povolebnú situáciu v USA Koenders bez toho, aby zablahoželal Trumpovi k jeho víťazstvu.
Musíme mu dať šancu
Novozvolenému americkému prezidentovi musíme dať príležitosť viesť krajinu. Vyhlásila to v stredu jeho porazená demokratická rivalka Hillary Clintonová, ktorá zároveň vyjadrila nádej, že Trump bude úspešným prezidentom všetkých Američanov.
Informovala o tom v noci na štvrtok spravodajská stanica BBC.

Clintonová vyzvala svojich stúpencov, aby rešpektovali výsledky volieb, a zdôraznila, že ústava ukladá pokojné odovzdanie moci. "Donald Trump bude naším prezidentom. Musíme mu umožniť viesť túto krajinu," vyhlásila Clintonová počas verejného príhovoru v New Yorku v prítomnosti svojho manžela a dcéry.
Úspešná aj v New Hampshire
Hillary Clintonová bola víťazkou utorkových prezidentských volieb v USA aj na území štátu New Hampshire. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré priebežne zverejňuje stanica CNN.
V počte hlasov odovzdaných bežnými občanmi podľa údajov CNN tesne vedie Clintonová, a to aktuálne o dve desatiny percentuálneho bodu (47,7 ku 47,5 percenta).
V prípade New Hampshire ako jedného zo štátov, kde výsledky deň po skončení hlasovania stále neboli známe, získala Clintonová ďalších štyroch voliteľov. Celkovo by tak malo za ňu v zbore voliteľov hlasovať najmenej 232 delegátov, zatiaľ čo pri Trumpovi sa momentálne uvádza číslo 290.
Posledným zo štátov USA, kde CNN dosiaľ neoznámila víťaza, je Michigan. Ten je jedným z viacerých označovaných prívlastkom nerozhodné. Trump dokázal poraziť Clintonovú i vďaka úspechu v tejto skupine štátov, kam boli zaradené aj Severná Karolína či Florida.