BRUSEL. Európska komisia (EK) v stredu zverejnila výročnú správu o procese rozširovania a pokroku jednotlivých kandidátskych krajín. Zdôraznila pritom dôležitosť rozširovania EÚ pre upevnenie stability v juhovýchodnej Európe.
Komisia po roku opäť hodnotila, aký pokrok štáty západného Balkánu a Turecko dosiahli pri uplatňovaní politických a hospodárskych reforiem a načrtla, ktoré kroky v tomto smere musia ešte podniknúť.
Reforma súdnictva
EK odporučila, aby členské štáty zvážili začatie rokovaní o pristúpení s Albánskom. Tirana však musí preukázať hmatateľný pokrok pri realizácii reformy súdnictva, najmä pokiaľ ide o previerky sudcov a prokurátorov.
"Vierohodný proces rozšírenia zostáva nenahraditeľným nástrojom, ktorý tieto krajiny posilňuje a pomáha im vykonávať politické a hospodárske reformy. Znovu zdôrazňujeme, že EÚ bude ich úsilie naďalej podporovať," uviedol eurokomisár pre politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn.
Zároveň vyzval vlády krajín zapojených do procesu rozširovania, aby sa aktívnejšie postavili k požadovaným reformám - nie preto, že to požaduje EÚ, ale preto, že je to v záujme ich občanov i celej Európy.

Znepokojivé Turecko
Komisár zdôraznil že tohtoročná výročná správa o Turecku prichádza v okamihu, ktorý je veľmi dôležitý pre vzťahy medzi Bruselom a Ankarou. EÚ totiž znepokojuje zhoršovanie situácie v oblasti právneho štátu a demokracie, ku ktorému dochádza po neúspešnom júlovom pokuse o štátny prevrat.
"Turecko sa vo vlastnom záujme musí prestať vzďaľovať EÚ," upozornil Hahn. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v reakcii na rastúcu kritiku EÚ na adresu svojej krajiny práve v stredu vyzval Brusel, aby zastavil rokovania o členstve Turecka v EÚ.
Výročná správa je okrem Turecka zameraná aj na Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Macedónsko, Srbsko a tiež Kosovo.
Vidteľné výsledky
Komisia pripomenula, že vo väčšine týchto krajín politika rozširovania prináša výsledky a reformy pokračujú, hoci rozdielnou rýchlosťou. Brusel do budúcna sústredí svoje úsilie na oblasť právneho štátu a bezpečnosti, na otázku základných práv, demokratických inštitúcií a reformu verejnej správy. Monitorovať bude tiež hospodársky rozvoj a konkurencieschopnosť všetkých kandidátov, ale aj posilňovanie úlohy občianskej spoločnosti.
Prístupové rokovania EÚ už začala s Tureckom (2005), Čiernou Horou (2012) a Srbskom (2014). Na ich otvorenie čaká Macedónsko (kandidátska krajina od roku 2005) a Albánskom (kandidát od roku 2014). Potenciálnymi kandidátskymi krajinami sú Bosna a Hercegovina a Kosovo.