WASHINGTON, BRATISLAVA. Francúzsko ostáva spojencom Spojených štátov a prezident Francois Hollande gratuluje Donaldovi Trumpovi k volebnému víťazstvu, „ako je to zvykom medzi dvoma hlavami štátu“.
Žiadna zmienka o tom, že sa prezident teší na ďalšiu spoluprácu, len strohá gratulácia. Ide síce len o jeden štát a jedného lídra, no podobný postoj má prakticky celá Európska únia. Trumpa na čele Spojených štátov nečakali, lídri si ho nepriali a nikto presne nevie, ako sa s ním bude spolupracovať.
„Začína sa obdobie neistoty,“ odkázal Hollande podľa webu TheLocal.fr.

Orientácia na Európu slabne
Záujem Spojených štátov o Európu klesá už dlhodobo, najmä odchádzujúci prezident Barack Obama presmeroval pozornosť americkej zahraničnej politiky na Áziu a Tichomorie. Navyše, Trump s týmto regiónom nič nespája, ak teda nepočítame český pôvod jeho exmanželky Ivany a slovinský jeho súčasnej ženy Melanie.
„U Trumpa by som považoval za úspech, ak by vedel vymenovať päť krajín Európskej únie,“ povedal ešte pred voľbami Dušan Fischer zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Očakáva, že americká vláda bude s Trumpom na čele tlačiť na svojich európskych spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu. Členské štáty sa zaviazali, že budú na obranu ročne dávať dve percentá svojho hrubého domáceho produktu. Plní to len päť členských štátov, Slovensko medzi nimi nie je, len sa zaviazalo, že do roku 2020 toto percento stúpne na 1,6.
Trump v kampani priznával, že záruka ochrany v rámci NATO nemusí byť automatická. Hollande preto vyzval na „jednotnú Európu, ktorú bude počuť a ktorá sa bude zasadzovať za vlastné záujmy“. Ešte o niečo aktuálnejšou sa tak môže stať myšlienka vlastnej európskej armády.

Bude obchodná dohoda?
Európsko-americké vzťahy sa mali do budúcnosti budovať na základoch dohody o voľnom obchode známej pod skratkou TTIP. Tú kritizovala aj demokraticka kandidátka Hillary Clintonová, no Trump si z kritiky dohôd o bezcolnom obchode urobil jednu z tém kampane.