
U vás v Michigane je už polnoc a my stále nepoznáme meno nového amerického prezidenta...
"Nepoznáme, ale vyzerá to tak, že ním bude Donald Trump. Aj keď stále sa to nedá s istotou povedať."
Americké médiá celú noc zverejňujú predpovede, kto vyhrá voľby, tie sa však často líšia. Ako vlastne funguje tento systém predpovedí?
"Vychádzajú najmä z exit pollov v jednotlivých štátoch, kde robia rozhovory s ľuďmi, ktorí práve odvolili.
Majú tiež štatistické metódy, ktoré na základe týchto exit pollov odhadujú volebné výsledky. Tieto modely sú však šialene zložité a majú viacero zložiek. V každom okrsku sa používajú iné algoritmy založené napríklad na tom, ako sa tam voliči správali v minulosti, aká tam bola účasť a podobne.
Modely, ktoré v čase volieb predpovedajú ich výsledok, pracujú aj s prieskumami spred volieb. Ak je napríklad na základe všetkých týchto faktorov odhad výsledku v štáte príliš tesný, teda na úrovni štatistickej chyby, čaká sa až na konečné výsledky. To je teraz prípad viacerých štátov (v stredu o 6.10 nášho času, pozn. redakcie)."
“Trumpa prieskumy podcenili.
„
Prečo sa odhady jednotlivých médií tak líšia? Inými slovami, v čom sa ich metodiky odlišujú?
"Všetky vychádzajú z rovnakých údajov z rovnakých exit pollov. Majú však vlastné štatistické metódy a tiež vlastných ľudí, ktorí tieto údaje analyzujú.
Takže osobitne, keď je rozdiel veľmi malý, často sa ich predpovede odlišujú v tom, ktorý z kandidátov získal niektorý z kľúčových štátov."

Odhady sa robili aj pred samotnými voľbami a Hillary Clintonovej v nich predpovedali približne 80-percentnú šancu na víťazstvo. Kde spravili chybu?