NEW YORK. Ak sa americkým prezidentom stane republikán Donald Trump, bude sa musieť v oblasti zahraničnej politiky spoliehať výlučne na svojich poradcov, keďže sám v nej nemá žiadne skúsenosti.

Skúsená Clintonová
Na brífingu ministerstva zahraničných vecí v New Yorku to v utorok povedala politologička z Barnard College špecializujúca sa na Rusko Kimberly Martenová.
Zároveň je otázne, kto bude v Trumpovom zbore poradcov pre zahraničnú politiku, keďže experti z hlavného prúdu preňho nechcú pracovať a niektorí jeho súčasní spolupracovníci čelia vyšetrovaniu pre podozrenie z kontaktov s Ruskom, tvrdí Martenová.
Clintonová má ako bývalá ministerka zahraničných vecí (2009-2013) oveľa viac skúseností, konštatovala politologička.
"Treba však pripomenúť, že za jej éry bol prezidentom Dmitrij Medvedev, ktorý bol oveľa kooperatívnejší než súčasný prezident Vladimir Putin," uviedla.

Rusko napreduje
Rusko bolo podľa Martenovej vždy popredu oproti USA v niektorých veciach - najmä vo vedení informačnej, kybernetickej či inej formy hybridnej vojny.
"Je to preto, že Rusko sa nikdy príliš nezaujímalo o medzinárodné právo," povedala Martenová a dodala, že tak robilo v Čečensku i na Ukrajine.
USA a krajiny NATO okrem medzinárodného práva musia brať do úvahy aj dopady ich krokov na volebnú mienku, kým v Rusku médiá zastávajú do značnej miery líniu Kremľa.
Okrem toho v Rusku sa tí, čo nesúhlasia s Kremľom, môžu obávať "spoločenských dôsledkov", uzavrela Martenová.