
Jana Navrátilová sa presťahovala do Spojených štátov v roku 2008, krátko po zvolení Baracka Obamu. Žila v San Franciscu, teraz v meste Ann Arbor v štáte Michigan. Má 32 rokov, v roku 2013 získala občianstvo a v utorok môže prvýkrát voliť amerického prezidenta. Pracuje ako projektová manažérka a fotografka na voľnej nohe.
Ako vyzerá kampaň v Ann Arbor?
"Mesto Ann Arbor je veľmi liberálne, v predzáhradkách idylických viktoriánskych domov vidno zastoknuté plagáty Hillary, ale aj bannery s menami lokálnych poslancov, kandidátov do Kongresu, sudcov... Američania si v utorok nevolia len prezidenta. Čím ďalej však som od Ann Arbor, tým častejšie vidím plagáty Trumpa. V pondelok som si po ceste do práce napríklad všimla desiatky jeho nanovo pozapichovaných bannerov popri diaľnici. Zovrelo mi žalúdok."
Žijú ľudia voľbami?
"Veľmi. V spoločnosti cítiť napätie, pripomína mi to deväťdesiate roky na Slovensku, keď všetci žili politikou. Z mojej skúsenosti sa Američania síce snažia vyhýbať vášnivým konverzáciám o politike, chcú predísť konfliktom, ale dialógy často prebiehajú na sociálnych sieťach alebo v spoločnosti rodiny a kamarátov s podobnými názormi.
Polarizácia spoločnosti je však prítomná i v rámci domácností. Kamarátka je liberálka a do dnešného dňa nie je rozhodnutá, či bude voliť Hillary, alebo dá hlas kandidátke za Stranu zelených Jill Steinovej. Jej manžel bude pravdepodobne voliť Trumpa. Ich 18-ročná dcéra bojuje proti Trumpovi tak, že jeho plagáty kradne z predzáhrad okolitých domov. Jej otec zas tieto nahromadené trumpovské plagáty záškodnícky lepí popri ich vlastnom dome, z čoho, samozrejme, v rodine vzniká ešte väčšie napätie."

Sledovali ste americké voľby, aj keď ste žili na Slovensku? Je to iné sledovať ich priamo z Ameriky?
“Trump sa snaží hrať na city, emócie a nízke pudy frustrovaných Američanov nevidiacich východisko z problémov každodenného života. Neuvedomujú si, že zvolenie Trumpa môže destabilizovať celý svet, nielen americkú spoločnosť.
„
"Americkú politiku som sledovala aj na Slovensku, i keď nie do takej hĺbky ako v súčasnosti. Americký volebný systém sa od toho slovenského dosť líši a dlho som ho nevedela pochopiť. Sledovať voľby priamo z USA je emocionálne a miestami smutné, najmä keď človek naokolo vidí toľko dezinformácií, zadubenosti, nenávisti, rasizmu a xenofóbie. Správy sledujem pravidelne, každý deň počúvam verejnoprávne NPR, ktoré má nezávislé a kvalitné správy. Okrem toho, samozrejme, čítam správy na internete."
Koho ste pred rokom tipovali na prezidenta?
"Dúfala som v Bernieho Sandersa, ktorý v Amerike spustil vlnu politickej revolúcie. Jeho som aj volila v primárkach, jeho názory sa najviac zhodovali s mojimi. Teraz budem voliť Clintonovú, iná možnosť nie je."
Kedy ste si uvedomili, že Trump sa stal vážnym kandidátom?