SME

Američania vyberú nového obyvateľa Bieleho domu. Pozrite si retrospektívu kampane

Kampaň sprevádzali škandály a vyslúžila si prívlastok najškaredšej v histórii.

Prezidentskí kandidáti amerických volieb 2016. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V utorok sa rozhodne o víťazovi prezidentských volieb Spojených štátov. Pozrite si americkú prezidentskú kampaň 2016 od jej vrcholu po začiatky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

November 2016

Prichádza rozhodnutie

Voľby sa uskutočnia 8. novembra, budú to už 58. voľby a ich víťaz sa stane 45. prezidentom Spojených štátov. Víťaz by mal byť jasný v stredajších skorých ranných hodinách stredoeurópskeho času.

Október 2016

Tretia debata

Posledná debata už žiadne prekvapenie nepriniesla. Trump opäť kričal, urážal svoju súperku a podľa divákov aj tretíkrát prehral. Republikánsky kandidát odmietol potvrdiť aj to, či v prípade prehry uzná výsledky volieb.

„Pozriem sa na to v správnom čase... nechám vás v napätí,“ odpovedal Trump, akoby bol stále vo svojej dramatickej reality šou.

Druhá debata

V druhej debate sa už Trump Clintonovej priamo vyhrážal, že ak zvíťazí, nasadí na ňu osobitného prokurátora, ktorý ju dostane do väzenia. „Bude v base, keď budem prezidenom,“ povedal jej dvakrát. Predtým ju nazval „diablom“.

Hovorilo sa aj o Trumpovej nahrávke spred jedenástich rokov. Trump to odbil tým, že Islamský štát je horší ako jeho nahrávka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Preferencie padajú

Pokles preferencií nabral prudký spád začiatkom októbra, keď sa na verejnosť dostala nahrávka z roku 2005, kde sa Trump neúctivo vyjadruje o ženách. On to neskôr označil za „šatňové reči“, no aj profesionálni športovci sa v médiách vyjadrovali, že oni takto určite nerozprávajú. Ani v šatni.

Potom prišli vyjadrenia ďalších žien, ktoré vraj Trump v minulosti obťažoval. Kandidát sa im neospravedlnil, vyhrážal sa im žalobami za klamstvá.

Trump potom stratil podporu ďalších vplyvných republikánov.

September 2016

Prvá debata

Hneď prvá prezidentská debata bola najsledovanejšia v histórii, na trinástich staniciach ju sledovalo asi 83 miliónov ľudí.

Samotným obsahom veľmi neprekvapila. Debata bola plná kriku, ostrých výmen a napriek jasným pravidlám reakcií sa nezdržalo ani publikum. Išlo asi najhlučnejšiu prezidentskú debatu.

„Mám lepší úsudok ako Hillary, aj povahu... Je to moja najsilnejšia stránka, omnoho silnejšia, moja povaha. Povaha víťaza, ona nevyhráva,“ povedal v debate Trump.

Clintonovej zdravie

V konšpiračných kruhoch sa dlho hovorí o tom, že Clintonová, ktorá by v čase nástupu do funkcie mala 69 rokov, nie je zdravotne spôsobilá na túto funkciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Objavujú sa „dôkazy“ o jej obrne, demencii či o iných, ešte vážnejších chorobách.

Na diskusie a mítingy vraj namiesto nej chodí dvojníčka. Potom prišiel 11. september a spomienka na útok z roku 2001.

Pri Clintonovej odchode kandidátku nakrútili, ako takmer odpadla a do auta jej pomáhajú ochrankári.

Clintonová sa ešte v ten deň znovu objavila na verejnosti, no konšpirátori už v tom mali jasno – bola to dvojníčka.

Štáb nakoniec uviedol, že trpí zápalom pľúc a zrušila niekoľko volebných akcií.

August 2016

Urážka rodičov vojaka

Na sneme demokratov vystúpili rodičia moslimského veliteľa jednotky, ktorý zomrel v amerických službách vo vojne v Iraku. Zabila ho bomba, zachránil pritom viacerých svojich spolubojovníkov.

Čo na ich vystúpení Trumpa najviac zaujalo? Matka vojaka, ktorá na pódiu nič nepovedala. „Možno nemala povolené hovoriť,“ poznamenal v rozhovore pre ABC. Ghazala Khanová neskôr vyhlásila, že ju žiaľ premohol a nebola schopná hovoriť.

Urážky vojnových veteránov a ich rodín sa v Spojených štátoch neodpúšťajú. Kým krátko po sneme sa preferencie kandidátov vyrovnali, po tomto Trumpovom výroku začala jeho popularita prudko klesať.

Júl 2016

Snem demokratov

Krátko pred snemom sa na verejnosť dostali e-maily, v ktorých sa členovia vedenia strany dohadovali, ako pomôcť Clintonovej v boji proti Sandersovi. Šéfka straníckeho výboru, čo je v americkom politickom systéme skôr úradnícka funkcia, preto odstúpila.

Ako svojho viceprezidenta tam Clintonová predstavila Tima Kaina. Prejavmi ju podporili bývalý súper Sanders aj Obama s manželkou.

„Buďme spolu silnejší. Pozerajme sa do budúcnosti s odvahou a sebavedomím,“ vyhlásila v prejave na záver snemu.

Clintonová verzus Assange

Ďalšia kauza, ktorú si Clintonová pritiahla so sebou do predvolebnej kampane, sú jej pracovné e-maily, ktoré si ako ministerka archivovala na domácom, nie tak zabezpečenom serveri. Vyšetrovala ju za to aj FBI, no začiatkom júla rozhodla, že obvinenie nepodá.

Témy sa, samozrejme, chytil aj Trump, ktorý ju vyťahoval v diskusiách, no najmä šéf WikiLeaks Julian Assange. Ten Clintonovú nemá rád, ešte ako ministerka ho chcela stíhať za zverejnenie diplomatických depeší.

WikiLeaks preto začali zverejňovať e-maily od Clintonovej štábu. Neboli medzi nimi tie, ktoré pochádzajú z čias jej ministrovania, o tie zasa ruských hackerov požiadal Trump. A práve ruskí hackeri, ktorí sa zamerali na e-maily Clintonovej a demokratov, sa spomínajú ako príklad, keď sa Rusko snaží ovplyvniť americké voľby.

Snem republikánov

Kresťan, konzervatívec a republikán. V tomto poradí. Tak sám seba opisuje Mike Pence, Trumpova voľba na viceprezidenta. Podľa mnohých pravý opak extrovertného podnikateľa, ktorý má za sebou už dve neúspešné manželstvá.

Hneď po tejto voľbe prišiel republikánsky snem, kde mala strana ukázať jednotu a postaviť sa za svojho kandidáta. Trumpa republikáni oficiálne poslali do boja o Biely dom, no bez prítomnosti straníckych špičiek.

Neprišli exprezidenti Bushovci, niektorí porazení kandidáti z primárok či senátori a kongresmani.

Máj až február 2016

Primárky pre Trumpa

A potom prišli primárky, skutočný test toho, či sa republikáni dokážu spojiť proti Trumpovi. Nedokázali.

Ešte v prvom štáte vyhral Ted Cruz, asi najkonzervatívnejší kandidát spomedzi republikánov. Potom však začal dominovať Donald Trump. Už po prvých štátoch svoj boj vzdal Jeb Bush, neskôr odstúpil aj ďalší obľúbenec establišmentu Marco Rubio.

Keď sa nakoniec spojil Cruz s Johnom Kasichom, už bolo neskoro, Trump dominoval. Trump vyhral primárky v 37 štátoch a bolo jasné, že tento najprv odpisovaný kandidát bude republikánskym kandidátom.

Február 2016

Príliš tesný súboj

V druhej polovici roka 2015 bolo čoraz jasnejšie, že zo Sandersa je reálny súper Clintonovej. Lákal mladých voličov, ktorým sa nepáčilo Clintonovej prepojenie na finančné kruhy a odmietali jej suchý, úradnícky štýl.

Prieskumy však naďalej naznačovali, že Sanders nemá veľkú šancu na víťazstvo, aj keď na mítingy sa mu darilo lákať aj viac ako dvadsaťtisíc ľudí.

Vyhrala nakoniec Clintonová, no Sanders triumfoval až v 23 štátoch a bolo jasné, že demokrati sa musia zaoberať aj jeho víziou.

December 2015

Trump žiada, aby sa zastavila imigrácia moslimov

Keď už Mexičania nestačili, našiel si na jeseň Trump novú tému urážok. Po útokoch v Paríži a v kalifornskom San Bernardine požadoval tvrdší prístup k moslimom. „Mali by sme úplne zakázať imigráciu moslimských utečencov, kým americká vláda nerozhodne, ako sa k nim správať,“ opakoval na mítingoch.

Ešte do konca roka stihol pridať vyjadrenia o moslimoch, ktorí v amerických uliciach oslavovali útok z 11. septembra. Dôkazy neukázal, nikto podobné situácie nevidel.

Október 2015

Bengházi sa vracia

Označenie najskúsenejšia kandidátka má aj svoje tienisté stránky. Clintonová sa v politike pohybuje tak dlho, že má za sebou i škandály. Jedným z najväčších bola smrť amerického diplomata v líbyjskom Bengházi na jeseň 2012, keď viedla diplomaciu.

V októbri Clintonová predstúpila pred vyšetrovaciu komisiu Snemovne reprezentantov a o tomto prípade vypovedala jedenásť hodín.

Clintonovej vyčítali, že smrť veľvyslanca vysvetľovala ako dôsledok demonštrácie moslimov, ktorých rozhnevalo sporné video o Mohamedovi. V skutočnosti však išlo o teroristický útok.

„Hovorili ste to, lebo ste mali 56 dní pred voľbami a potrebovali ste Líbyu prezentovať ako úspech svojej vlády,“ vyčítal jej republikán Jim Jordan.

August 2015

Trump vedie v prieskumoch

Republikáni si v lete uvedomili, že Trump bude skutočným súperom. Aj keď sa zdalo, že nevyberané poznámky o Mexičanoch či jeho minulosť ho v očiach konzervatívnych politikov položí, postupne sa dostal na čelo vo všetkých relevantných prieskumoch.

Podľa prieskumu CBS mal napríklad začiatkom augusta popularitu 23 percent, miláčik republikánskeho establišmentu, syn a brat bývalých prezidentov Jeb Bush zaostával o jedenásť percent.

Trumpa však väčšina republikánov neznášala, v čom videli ostatní nádej.

Júl 2015

Ďalšie útoky na Mexičanov

Mexičania boli terčom jeho urážok aj naďalej. Ako hlavnú tému si totiž vybral boj proti nelegálnym migrantom, ktorými sú v Spojených štátoch najmä ľudia z krajín Latinskej Ameriky.

„Mexická vláda tlačí do Spojených štátov tie najhoršie časti svojej spoločnosti,“ uviedol vo vyhlásení. Imigrantov z Mexika podľa neho využívajú drogové kartely na pašovanie.

„Mexiko sem posiela ľudí, s ktorými má problém. Sú medzi nimi znásilňovači, drogoví priekupníci a ďalší kriminálnici,“ vyhlásil.

Okamžite sa dočkal odsúdenia z viacerých strán, zvnútra aj zo zahraničia. Jedna televízia napríklad odmietla vysielať prenosy Miss USA, ktorú čiastočne vlastní aj Trump. Kandidát reagoval žalobou.

Jún 2015

Prvý veľký míting

Clintonová naplno spustila kampaň júnovým mítingom v New Yorku a 45-minútovým prejavom. „Možno nebudem najmladším kandidátom v tomto boji, ale určite budem prvou ženou na čele Spojených štátov,“ vyhlásila sebavedome.

Hovorila o svojej dcére a vnučke, o svojich skúsenostiach, prezentovala sa ako bojovníčka za práva žien a detí. Sľúbila zmeny, po ktorých bude krajina spravodlivejšia pre všetkých.

Keď si Donald Trump v polovici júna pozval do svojej Trump Tower na Manhattane novinárov, väčšina tušila, že oznámi kandidatúru a tešili sa, že aspoň bude o čom písať. Neverili, že by sa to mohlo skončiť úspešne, napríklad portál Politico jeho kampaň označil za naivnú.

16. júna 2015

Trump oznamuje, že spúšťa kandidatúru

Trump sa už v roku 1999 snažil dostať do Bieleho domu na kandidátke Reformnej strany, no tam mal minimálne šance. Preto to tentoraz vyskúšal ako republikán, aj keď podľa vlastných slov je úplne iný ako politici vo Washingtone.

Už v prvom prejave sľúbil, že na hranici s Mexikom postaví veľký múr. „Nikto nestavia väčšie múry ako ja, verte mi. Postavím ho aj veľmi lacno. Postavím obrovský múr a nechám Mexiko, aby zaň zaplatilo,“ vyhlásil.“

Ako hlavné heslo kampane si zvolil, že spraví „Ameriku znova skvelou“.

Apríl 2015

Súper z úzadia

Na konci toho istého mesiaca spoznala svojho hlavného súpera, aj keď Bernieho Sandersa v tom čase tak videl málokto.

Sedemdesiatštyriročný senátor z malého Vermontu, ktorý ani nebol členom strany a sám sa označoval za socialistu, nevyzeral ako reálny vyzývateľ skúsenej Clintonovej. Do boja však išiel s veľkými víziami.

Chcel zbaviť politiku prepojenia na obchodné kruhy, závislosti od veľkých darcov. Teda toho, čo v jeho očiach symbolizovala Clintonová. Toto vnímanie už čoskoro prebrali milióny Američanov, Sanders sa stal nositeľom politiky nádeje, s ktorou v roku 2008 vyhral Obama.

Kto sa pobije za Američanov

Keď Clintonová oznámila kandidatúru, nebolo to veľkým prekvapením. Bývalá prvá dáma, senátorka a ministerka zahraničných vecí bola favoritkou už v roku 2008, keď prehrala primárky s Barackom Obamom, a ani v ďalších rokoch sa nenašiel žiadny silný protikandidát.

Konečné vyhlásenie však prišlo na youtube v apríli 2015.

„Obyčajní Američania potrebujú niekoho, kto sa za nich pobije. Chcem to byť ja, aby ste zvládli viac, ako len prežívať zo dňa. Aby ste sa dostali dopredu a udržali sa tam,“ vyhlásila vo videu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Washington má v Sýrii vojakov už roky.


TASR
Bojovníci z libanonskej militantnej skupiny Hizballáh.

Prestrelky v libanonsko-izraelskom pohraničí sa stali prakticky každodennými.


TASR
Zdravotníci v nemocnici v Beijingu.

Webová stránka podporuje teóriu úniku vírusu z laboratória.


TASR 7
Prezident John F. Kennedy máva zo svojho auta v kolóne áut približne minútu predtým, ako bol zastrelený, 22. novembra 1963, v Dallase.

V marci tohto roku boli na Trumpov príkaz zverejnené aj nezredigované spisy o atentáte.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu