
WASHINGTON, BRATISLAVA. Nielen rasista, narcis či len človek, ktorý v skutočnosti nikdy nemal vstúpiť do politiky. O Donaldovi Trumpovi viacerí hovoria ako o najhoršom prezidentskom kandidátovi v americkej histórii.
Je to však v skutočnosti tak?
Na najvyšší americký post v minulosti kandidovali často aj bizarnejšie, šialenejšie a najmä rasistickejšie postavy a postavičky. Porovnávanie s Trumpom môže byť príliš prehnané.
A najmä to nikdy nedotiahli tak ďaleko ako on – teda k tomu, že by naozaj mali na dosah Biely dom.
Americká história však pozná viacerých kandidátov, ktorí vzbudzovali minimálne podobne oprávnené obavy.

Strom Thurmond (1948)
„Dámy a páni, chcem vám niečo povedať. V armáde nemáme dostatok vojakov na to, aby prinútili južanov skončiť so segráciou a vpúšťali negerskú rasu do našich divadiel, plavární, domovov a kostolov.“
Autorom výroku ešte z roku 1948 je Strom Thurmond. Jeden z najdlhšie slúžiacich senátorov v americkej histórii bol poslancom bezmála polstoročie – nepretržite až 48 rokov. Skončil až relatívne nedávno, v roku 2003.
Guvernér Južnej Karolíny sa rozhodoval kandidovať na čelo Bieleho domu s jednoduchým sloganom – Segregácia navždy (Segregation Forever).
Na zjazde Demokratickej strany v roku 1948 prvýkrát oficiálne prijali doktrínu, ktorá sa držala rešpektovania všetkých občianskych a ľudských práv, ktoré poznáme v modernej podobe. Podporil ju aj prezident Harry Truman.
Nie všetkým demokratom sa to však páčilo. Viacerí členovia najstaršej americkej strany najmä z južanských štátov reagovali vytvorením vlastnej straníckej frakcie – začali si hovoriť dixiekrati.
Thurmond, už vtedy známy propagátor rasovej segregácie, sa stal ich prezidentským kandidátom.
Napokon získal v prezidentských voľbách štyri štáty a celkovo 39 voliteľov. Na vtedajšie pomery a vzhľadom na jeho radikálne názory išlo o bezprecedentný počet hlasov. Thurmonda však drvivá väčšina Američanov odmietla.
“Dámy a páni, chcem vám niečo povedať. V armáde nemáme dostatok vojakov na to, aby prinútili južanov skončiť so segráciou a vpúšťali negerskú rasu do našich divadiel, plavární, domovov a kostolov.
„
