BEJRÚT. Arabsko-kurdské sily v Sýrii, ktoré majú podporu západných spojencov na čele s USA, začali ofenzívu na mesto Rakka, ktoré je defacto hlavným mestom teroristickej organizácie Islamský štát v Sýrii a kalifátu, ktorý extrémisti vyhlásili pred dvoma rokmi na územiach obsadených v Sýrii a Iraku.

Bitka sa začala
Oznámilo to v lokalite Ajn Ísá severne od Rakky vedenie opozičných Demokratických síl Sýrie (SDF), ktoré v Sýrii bojujú proti džihádistom aj vládnym jednotkám.
"Veľká bitka za oslobodenie mesta Rakka a jeho provincie sa začala," povedala podľa zahraničných agentúr novinárom hovorkyňa opozičných síl.
Operácie nazvanej Hnev Eufratu sa zúčastní 30-tisíc bojovníkov. Spojenými štátmi vedená vojenská koalícia ofenzívu podporí náletmi.
Priebeh operácie bude podľa vyjadrenia jednej z veliteliek SDF postupovať krok za krokom, prioritou je bezpečnosť civilistov, informovala agentúra DPA.
Chrbticou Demokratických síl Sýrie sú kurdské milície YPG. Tie USA vnímajú ako najefektívnejšiu silu v boji proti Islamskému štátu v Sýrii, Turecko však ako teroristickú skupinu spojenú s kurdskými povstalcami na jeho území.

Erdogan neakceptuje Kurdov
Útok na Rakku nedávno avizoval aj americký minister obrany Ash Carter. "Plánujeme tam vojsť so silami, ktoré sú schopné Rakku obkľúčiť a dobyť," uviedol minister vo štvrtok.
Tureckí činitelia vrátane prezidenta Recepa Tayipa Erdogana vyhlásili, že nebudú akceptovať účasť Kurdov na oslobodzovaní Rakky.
Kurdskí predstavitelia však odmietli akúkoľvek účasť Turecka alebo opozičných síl, ktoré turecká armáda podporuje vnútri Sýrie - a americkí predstavitelia tiež uznali, že práve YPG bude dôležitou súčasťou ofenzívy na Rakku.
"Dúfame, že turecký štát nebude zasahovať do vnútorných záležitosti Sýrie," uviedla nemenovaná predstaviteľka SDF na dnešnej tlačovej konferencii. "Rakku oslobodia jej vlastní synovia."

Problémy s načasovaním
Veliteľ koaličných síl bojujúcich proti IS generálporučík Stephen Townsend minulý týždeň povedal, že americké spravodajské služby zachytili známky, že útoky IS na západné ciele sú plánované v Rakke.
"Myslíme si, že sa musíme dostať k Rakke pomerne skoro," vyhlásil.
Pre koaličných lídrov však bol problém načasovať operáciu v Rakke, a to nielen kvôli požiadavkám veľkej ofenzívy v Mósule, ale aj pre komplikovanejšiu politickú a vojenskú situáciu v Sýrii.
Townsend povedal, že je potrebné vycvičiť a vybaviť ďalších sýrskych opozičných bojovníkov, aj keď spolu s ďalšími činiteľmi v posledných dňoch uviedol, že operácie v Mósule a Rakke sa budú časovo prekrývať.
Loading
...
Na rozdiel od Iraku, kde môže koalícia spolupracovať s tamojšou vládou, sa v Sýrii USA a ich spojenci spoliehajú na rôzne miestne arabské a kurdské opozičné skupiny, a medzi niektorými z nich panuje ostrá rivalita.
Napätie zhoršuje prítomnosť ruských a sýrskych síl na jednej strane a tureckých síl na druhej.
Townsend však zdôraznil, že YPG budú musieť byť súčasťou ofenzívy. "Fakty sú také: Jedinou silou schopnou v krátkodobom hľadisku sú Sýrske demokratické sily, ktorých sú YPG významnou časťou," povedal americký generál.
"Takže rokujeme, plánujeme, vedieme rozhovory s Tureckom a podnikneme tieto kroky."
Rakka je jedným z dvoch hlavných stredísk Islamského štátu, džihádisti mesto kompletne ovládli v januári 2014. Druhým je severoiracký Mósul, proti ktorému už niekoľko týždňov vedú ofenzívu iracké a kurdské sily.