OTTAWA, BRATISLAVA. Niektorí to prirovnávajú k pípaniu, iný ku klepaniu či k cinknutiu. No dôležité je, že záhadný zvuk na dne mora na najsevernejšom mieste Kanady nepočujú len miestni obyvatelia, ale aj morskí cicavci.
„Toto je v lete aj v zime jedna z hlavných loveckých oblastí, pretože je tu otvorené more obklopené ľadom,“ hovorí pre kanadský web CBC Paul Quassa, miestny poslanec v kanadskom teritóriu Nunavut. „A teraz, ani počas tohto leta, tu neboli prakticky žiadne. Toto je už podozrivé.“
Žiadne veľryby
Nunavu sa nachádza na úplnom severovýchode Kanady, východne od Grónska. Oceán v jeho okolí je migračnou trasou pre veľryby aj tulene. Od ich lovu sú závislé aj miestne komunity.
"Tento rok tu neboli žiadne veľryby," hovorí miestny obyvateľ George Qulat, ktorý síce nepočuje, lebo "je po rokoch na love takmer hluchý", ale zmeny si ako lovec všimol. "V tomto období tu bývalo tak veľa veľrýb..."
O divnom zvuku v prielive Fury a Hecla nehovoria len samotní lovci, hlásili ho aj pasažieri na súkromných jachtách, ktorí sa oblasťou plavili. Popísali ho v rozhovore pre miestny komunitný rozhlas.
CBC však píše, že jej reportéri zvuk nepočuli, ani nehovorili s priamym svedkom tejto udalosti. Ani spomedzi miestnych Inuitov nikto nevidel, že by nejaká loď umiestňovala na dno zariadenia.
Armáda nič nenašla
Pre podozrenia však do oblasti vyslala prieskumné lietadlo aj kanadská armáda. „Posádka vykonala viacero testov so senzormi, hodinu a pol vykonávala aj akustický prieskum, ale nezaznamenala žiadne zvukové anomálie,“ cituje Guardian vyhlásenie ministerstva pre národnú obranu.
Zdroj zvláštneho zvuku na dne mora teda nenašli, no našli niečo iné – dva húfy veľrýb a šesť mrožov.
Ani toto však nezastavilo miestnych od toho, aby špekulovali o pôvode zvukov. Objavujú sa dve hlavné teórie – buď sú za tým ťažobné spoločnosti, ktoré hľadajú nové náleziská, alebo aktivisti z Greenpeace, ktorí chcú miestnym zabrániť, aby lovili zvieratá.
Firma Baffinland Iron Mines Corporation síce v oblasti v minulosti ťažila, no tvrdí, že teraz nemá vo vode žiadne zariadenia.
Ekologickí aktivisti mali v 70. a v 80-rokoch napäté vzťahy s miestnymi, keď protestovali proti krutému lovu tuleňov. Greenpeace však podobné obvinenia odmieta.
„Nielenže by sme tým poškodili morský život, ale my takisto rešpektujeme právo Inuitov loviť a nechceli by sme takto ovplyvňovať ich životy,“ hovorí pre CBC hovorkyňa kanadskej pobočky Greenpeace Farrah Khanová.