SME

Europoslanci cestujú často a draho, izba v hoteli stojí aj 1 500 eur

Na cesty poslancov minul Európsky parlament v roku 2014 až 66 miliónov eur, zistil web Politico.

Plénum Európskeho parlamentu.Plénum Európskeho parlamentu. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL, BRATISLAVA. Biznis triedou leteli do Uruguaja. Zúčastnili sa na vyhlásení miestnej literárnej ceny a na večeri s grilovanými rybami. Samozrejme, stihli aj prijať vyhlásenia – o reštrukturalizácii dlhov, zaviazali sa, že budú bojovať s nerovnosťou cez politiky kohézie a podporili mierový proces v Kolumbii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Septembrové zasadnutie euro-latinskoamerického parlamentného zhromaždenia vyšlo Európsky parlament na viac ako pol milióna eur, hovorí zdroj webu Politico.eu . Do Južnej Ameriky nešli len štyridsiati členovia delegácie Európskeho parlamentu, ktorej podpredsedom je slovenský europoslanec za KDH Miroslav Mikolášik, ale aj ich asistenti či tlmočníci, spolu takmer sto ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

„Čistý turizmus,“ povedal o ceste zdroj z Európskeho parlamentu.

Musíme sa pýtať, či naozaj potrebujeme, aby vždy chodilo toľko ľudí. Niekedy ide o obrovské delegácie s viac ako desiatimi poslancami, k nim sa pridávajú tlmočníci a ľudia z politických frakcií. Tu by sa dalo ušetriť mnoho peňazí.

Jean-Philipp Albrecht, nemecký europoslanec z frakcie Zelených

Lietajúci cirkus

Cesta do Uruguaja ani zďaleka nie je výnimkou, mnohí bruselskí insideri nazývajú Európsky parlament „lietajúcim cirkusom“. Každý mesiac sa celý parlament presúva z Bruselu do Štrasburgu, k tomu treba pripočítať cesty europoslancov z domovských štátov do sídla parlamentu a podobné zasadnutia, ako bolo to v Uruguaji.

Taliansky europoslanec Paolo de Castro takéto cesty obhajuje. Aj on bol v Uruguaji. „Priniesla naša cesta nové kontrakty pre európske firmy? Nie. No stretol som sa s partnermi a naučil som sa veľa v oblasti poľnohospodárstva.“

Od januára do júna tohto roku išli európski poslanci na 78 ciest v rámci Európskej únie aj mimo nej, do krajín ako Vietnam, Kuba, či Filipíny. Nešlo vždy o podobné počty poslancov ako v prípade Uruguaja, no vždy sa cestovalo biznis triedou.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad vo februári išlo sedem členov výboru pre vnútorný trh na „informačnú misiu“ do Indie, kde sledovali miestnu ochranu spotrebiteľov.

Neformálne sa naznačuje aj iný motív, prečo sa na takéto cesty poslanci vydávajú – na účte im pribúdajú nalietané kilometre a od leteckých spoločností potom získavajú rôzne bonusy aj na súkromné využitie.

Treba tak veľa ľudí

„Cesty takýchto delegácií sú dôležité pre budovanie partnerstiev a rokovania o dohodách v mene Európskej únie,“ hovorí pre Politico Jean-Philipp Albrecht, nemecký europoslanec z frakcie Zelených.

„Musíme sa však pýtať, či naozaj potrebujeme, aby vždy chodilo toľko ľudí. Niekedy ide o obrovské delegácie s viac ako desiatimi poslancami, k nim sa pridávajú tlmočníci a ľudia z politických frakcií. Tu by sa dalo ušetriť mnoho peňazí.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dokumentov, ktoré získalo Politico v roku 2014, Európsky parlament minul 66 miliónov eur na letenky, hotely, jedlo a náhrady pre europoslancov. Novšie údaje zatiaľ nie sú. V tejto sume sú aj náklady na sťahovanie parlamentu do Štrasburgu.

Tieto údaje pritom nie sú oficiálne, lebo Európsky parlament odmieta zverejniť presné náklady na tieto účely. Odvolal sa na to, že by to bola pre neho veľká administratívna záťaž a narušil by tým súkromie poslancov. Skupina novinárov sa už preto obrátila na Európsky súdny dvor.

Nie vždy to má zmysel

Priniesla naša cesta nové kontrakty pre európske firmy? Nie. No stretol som sa s partnermi a naučil som sa veľa v oblasti poľnohospodárstva.

Taliansky europoslanec Paolo de Castro

Európski poslanci sa podľa európskych zmlúv majú stretávať so svojimi partnermi a podporovať demokraciu mimo Európy, no otázkou je, či to má vždy zmysel. Stretnutia neprinášajú konkrétne výsledky a sú časté. Napríklad poslanci Európskeho parlamentu a parlamentov afrických, tichomorských a karibských štátov sa stretávajú dvakrát ročne.

SkryťVypnúť reklamu

V júni minulého roka cestovalo na tichomorské Fidži štyridsať poslancov Európskeho parlamentu. Aj keď Brusel má dohody s leteckými spoločnosťami o výhodnejších cenách, počas sezóny sa ceny jednosmerných leteniek v biznis triede nepohybovali nižšie ako 1 800 eur za jednu. Poslancov navyše ubytovali v luxusnom hoteli z koloniálnych čias, kde izba na noc vyjde na 1 500 eur.

Predošlé zasadnutie na Mauríciu vyšlo Európsky parlament na 132-tisíc eur, tento rok v decembri sa päťdesiati europoslanci chystajú na stretnutie do Kene.

„Niektorí poslanci prichádzajú z doby neobmedzeného cestovania,“ hovorí pre Politico zdroj z parlamentu. „V tomto parlamente nie je bežné uťahovať si opasky. Tí, ktorí sú tu už tridsať rokov, neradí vidia, že zlatá éra sa končí.“

Cestovanie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 025
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 229
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 436
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 398
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 347
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 717
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 011
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 637
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Martin Fehérváry

Absolvoval operáciu menisku.


TASR
HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice: ONLINE prenos zo 4. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 4. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy: HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice.


Viktor Pečovský (druhý sprava) skompletizoval unikátny hetrik.

Kto v Prezidentskom pohári napodobní Pečovského a Kuráka?


Matej Chalupa

V play-off prebehlo dvanásť testov, z toho pozitívny bol jeden.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu