BEJRÚT. Možnosť opustiť severosýrske Aleppo počas humanitárneho prímeria, ktoré platí v piatok do siedmej hodiny večer miestneho času, nevyužil doteraz žiaden z civilistov či povstalcov.
Podľa agentúry AP o tom informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Situácia v meste je v piatok pokojná, napísala AP.
Ďalšie koridory, ďalší nezáujem
Rusko sa rozhodlo vyhlásiť v severosýrskom Aleppe desaťhodinovú humanitárnu prestávku, a to od deviatej do devätnástej hodiny miestneho času. Podobná humanitárna prestávka v Aleppe platila aj 20. až 22. októbra.
Sýrske vládne sily a ruské jednotky vtedy vytvorili osem koridorov, ktorými bolo možné mesto opustiť. Podľa odhadov OSN je vo východnej časti mesta, ktorá je zovretá blokádou sýrskej armády, uviaznutých asi 275-tisíc ľudí.
Podľa sýrskych opozičných zdrojov miestni obyvatelia kvôli obavám o vlastnú bezpečnosť odmietali použiť evakuačné koridory, nad ktorými mali dohľad Rusko a sýrsky režim, a požadovali únikové trasy pod dozorom OSN.
Loading
...
Porušenie prímeria hlásia obe strany
Hovorca povstaleckej skupiny Núr ad-Dín Zangí a jeden z miestnych obyvateľov však pre AP uviedli, že vládne lietadlá v piatok ostreľovali zásobovacie trasy povstalcov v západnej časti provincie Aleppo. Podľa tlačovej agentúry Kasijún pri tom niekoľko ľudí utrpelo zranenia.
Okolo poludnia hlásili povstalci aj nálet na mesto Atárib ležiace asi 25 kilometrov západne od Aleppa s tým, že o život prišli najmenej tri deti.
Ruská agentúra Interfax informovala, že povstalci v Aleppe v piatok ostreľovali jeden z koridorov určených na opustenie mesta. Podľa sýrskej televízie povstalci znova bránia civilistom, aby využili možnosť odísť.
Loading
...
Letáky s výzvou
AP uviedla, že vládne lietadlá v noci na piatok zhadzovali nad východnou časťou Aleppa letáky s výzvou, aby povstalci aj civilisti opustili mesto. Jeden z letákov, ktorý aktivisti zverejnili na internete, obsahoval presné inštrukcie, ako a kadiaľ môžu obyvatelia odchádzať z mesta bezpečne, okrem iného aj s rukami nad hlavou.
S ponukou na vyhlásenie desaťhodinového humanitárneho prímeria prišlo tento týždeň Rusko. Podľa AP tento jeho krok vyvolal špekulácie, že po vypršaní tejto lehoty by sa v Aleppe mohla začať ďalšia mohutná ofenzíva vládnych síl za podpory ich spojencov.
Rusko sa k týmto dohadom oficiálne nevyjadrilo. AP však v tejto súvislosti vo svojej správe citovala aj výrok nemenovaného ruského poslanca o tom, že vo východnej časti Aleppa sa začnú "čistky", ak humanitárne prímerie neprinesie výsledky.
Povstalci odmietajú opustiť pozície
Sýrske vládne jednotky obnovili útoky na Aleppo 23. októbra a v jeho južnej časti sa zmocnili viacerých strategicky dôležitých objektov a terénnych vyvýšenín.
Podľa rôznych odhadov sa vo štvrtiach na východe Aleppa ešte stále nachádza asi 7-tisíc protivládnych ozbrojencov, ktorí patria do rôznych povstaleckých zoskupení.
Vzhľadom na to, že nedávno sa do Stredomoria doplavila ruská vojnová loď Admirál Kuznecov, pozorovatelia pripúšťajú eskaláciu útokov na povstalcov vo východnej časti Aleppa, ktorí aj v piatok vytrvalo odmietajú opustiť svoje pozície.
