
WASHINGTON. Rusko nie je schopné zmeniť výsledky amerických prezidentských volieb, ale to Moskve nebráni v tom, aby pokračovala v snahe zasahovať do nich. Jej cieľom je spochybniť výsledky, hovorí zdroj z prostredia amerických spravodajských služieb.
Z hodnotenia amerických špionážnych agentúr vyplýva, že ruská kampaň, ktorá trvá už niekoľko mesiacov, sa neskončí ani po uzatvorení volebných miestností. Americkí bezpečnostní predstavitelia nevylúčili ani snahy o narušenie volieb priamo počas volebného dňa.
Ľudia z ministerstva pre vnútornú bezpečnosť už zozbierali dôkazy o tom, že zrejme ruskí hackeri „skenovali“ štátne databázy a počítačové volebné systémy. „Nie je jasné, či sa naozaj snažili dostať dnu,“ hovorí predstaviteľ.

Príliš decentralizovaný systém
Ovplyvniť celoštátne výsledky by bolo veľmi ťažké, v Spojených štátoch každý štát zodpovedá za voľby na svojom území sám a každý má iný systém hlasovania a spočítávania hlasov.
Podľa amerických predstaviteľov sa Rusko bude snažiť využívať možnosti hackerov, aby odhaľovali alebo vyrábali dôkazy o ovplyvňovaní hlasovania. Výsledky by potom boli pre mnohých nelegitímne, aj republikánsky kandidát Donald Trump už vyhlásil, že ich nemusí akceptovať, ak nevyhrá.
„Nemyslím si, že je správne tvrdiť, že by Rusi mohli diktovať výsledok volieb,“ vyhlásil Adam Schiff, demokratický kongresman z výboru Snemovne reprezentantov pre tajné služby. „No aj počas utorňajšieho spočitávania hlasov sa ruské tajné služby zrejme budú prehrabávať množstvom hacknutých dokumentov a hľadať niečo, čo by mohli zverejniť.“
Či by už vyhral Trump alebo Clintonová, Spojené štáty „môžu zo strany Moskvy očakávať oveľa viac podobných kyberakcií a zasahovania“.
Aj keď sa zdá, že voľby sú pomerne dobre zabezpečené, čo i len jedna úspešná akcia, ktorá by hlasovanie odpojila od siete, by mohla znížiť dôveru vo výsledok. Schiff aj ďalší sa obávajú, že Rusko cez víkend môže zverejniť na internete umelo vytvorené dokumenty, ktoré by dokazovali nelegálne konanie kampane jedného z dvoch hlavných kandidátov.
Tieto obvinenia by zasiali nedôveru a kandidátovi by sa pred voľbami už len ťažko vyvracali.
Stačí jeden vyrobený
Medzi tisíckami dokumentov, ktoré podľa amerických úradov ukradli ruskí hackeri a posunuli stránke WikiLeaks na zverejnenie, sa zatiaľ neobjavili podobné dokumenty, o ktorých by sa dokázalo, že sú vyfabrikované.