
WASHINGTON, BRATISLAVA. Bol to síce republikán, ale s povesťou spoľahlivého a neústupčivého muža, ktorý dodržiava svoje slovo.
Keď si ho v roku 2013 americký prezident Barack Obama vybral za nového šéfa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), jeho spolustraníkom z Demokratickej strany neprekážalo ani to, že James Comey je prívržencom opačného politického tábora.
Proti jeho zvoleniu na desaťročné funkčné obdobie hlasoval vtedy len jediný senátor, zhodou okolností tohtoročný republikánsky kandidát Rand Paul.

Niečo, čo sa nerobí
Z rešpektovaného šéfa FBI je dnes muž, ktorý zasahuje do kampane pred prezidentskými voľbami a porušuje pravidlo, podľa ktorého americké bezpečnostné zložky niečo podobné nikdy nerobia.
Len pár dní pred tým, ako si Američania zvolia nástupcu Baracka Obamu, Comey informoval, že FBI preverí ďalších 650-tisíc e-mailov, ktoré môžu súvisieť s kauzou okolo súkromného e-mailového servera Hillary Clintonovej.
Bez toho, aby povedal, ako vlastne s ďalším vyšetrovaním Clintonovej, dávnejšie uzavretou kazou, súvisia.
“Existuje pravidlo, podľa ktorého by vyšetrovanie nemalo pracovať s klebetami.
„
„Vyzerá to tak, že FBI chce, aby sme urobili Ameriku opäť veľkou,“ napísal v narážke na ústredné heslo Clintonovej súpera Donalda Trumpa agentúra Bloomberg.
"Comey sa snažil zostať mimo volieb, ale teraz je v ich centre. Prostredníctvom únikov a tweetov ľudia v jeho úrade zjavne pomáhajú Trumpovi. Mužovi, ktorý vyzval na uväznenie Clintonovej. Ironické, že práve Trump opakuje, že voľby budú zmanipulované," dodal komentátor.
Na Comeyho zaútočil aj Obama, teda muž, ktorý ho pred necelými troma rokmi dosadil do prestížnej funkcie. „Existuje pravidlo, podľa ktorého by vyšetrovanie nemalo pracovať s klebetami,“ odkázal mu tento týždeň.
Muž s integritou
Comey vstúpil do vysokej politiky ešte v roku 2003, keď ho vymenovali za zástupcu šéfa vtedajšieho generálneho prokurátora Johna Ashcrofta, ktorý v USA funguje aj ako minister spravodlivosti.
Comeyho však verejnosť bližšie spoznala až o štyri roky neskôr. Vďaka historke, ktorá mu pravdepodobne neskôr zaistila aj kreslo šéfa FBI. Mala totiž ilustrovať dve jeho kľúčové vlastnosti – morálnu integritu a neústupčivosť.