PRAHA, BRATISLAVA. Dôkazy sa javili byť nepriestrelné. Odposluchy, na ktorých bývalý politik a stredočeský hajtman David Rath otvorene hovorí o peniazoch za rozdávanie verejných zákaziek, no takisto aj dôkaz v podobe siedmich miliónov českých korún v hotovosti, s ktorými ho zadržala protikorupčná polícia. Niesol ich v krabici od argentínskeho vína a tvrdil, že o nich nevedel.
Davida Ratha mala čakať vyše dvadsaťmiliónová pokuta a osem a pol roka vo väzení. Súd tak rozhodol v júli roku 2015.
Po pätnástich mesiacoch však v októbri prišiel verdikt Vrchného súdu v Prahe. Rozsudok z júla 2015 zrušil, prípad sa vracia na začiatok. David Rath môže nakoniec vyviaznuť úplne bez trestu, varujú Lidové noviny.

Dôvod zatiaľ neznámy
Niekedy jeden z najvplyvnejších mužov českej politiky, potom prominentný väzeň, je teraz bežným lekárom.
Dôvod, pre ktorý vrchný súd v polovici októbra zrušil predošlý verdikt, nie je jasný. Zdôvodnenie zatiaľ súd nezverejnil. Najprv tvrdil, že ho dodá do štrnástich dní od vynesenia rozsudku, dnes však hovorí o tom, že ho zverejní až 20. novembra.
Obava žalobcov spočíva v tom, že vrchný súd v zdôvodnení spochybní spôsob, ktorým vyšetrovatelia získali dôkazy, píšu Lidové noviny.
Reč je o odposluchoch, na ktorých Rath so svojimi komplicmi hovorí o úplatkoch, ktoré mali dostať za ovplyvňovanie stavebných a zdravotníckych zákaziek v Stredočeskom kraji. Jedným z nich je napríklad odposluch, na ktorom s Kateřinou Pancovou (dnes Kottovou) a Petrom Kottom hovorí o peniazoch za ovplyvnenie zákazky na rekonštrukciu zámku Buštěhrad.
Advokát manželov Kottovcov Tomáš Sokol tvrdí, že nasadenie odposluchov či sledovanie osôb schvaľoval nesprávny súd - ten v Ústí nad Labem, teda v Severočeskom kraji. Bolo to tak, lebo prípad riešila ústecká štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová. Jej nasadenie malo zaručiť, že žalobca nebude mať prepojenie na miestne štruktúry.
Sokol hovorí, že o nich mali rozhodovať súdy v stredočeskom regióne, teda v oblasti, v ktorých sa trestná činnosť odohrávala.

Prvá “veľká ryba”
Sokol tvrdí, že rozhodovaním nesprávnemu súdu “došlo k porušeniu jedného zo základných ústavných princípov - práva na svojho sudcu”. Na skutočnosť upozorňuje od začiatku trestného stíhania.
V Rathovej kauze však rozhodovalo viacero sudcov a ani jeden príslušnosť súdu v prípravnom konaní nespochybnil, píšu ďalej Lidové noviny.
Podľa ich informácií sa v justícii vyskytli vážne obavy, že Rath napokon z celého prípadu vykĺzne bez akéhokoľvek trestu.
Kauza Davida Ratha je pritom prípadom, o ktorom sa hovorí ako o prelomovom - bol prvou “veľkou rybou”, ktorú sa v českej politike podarilo za prijímanie úplatkov nielen zatknúť, ale aj uznať jej vinu.
Malo ísť o prípad, ktorým sa Česko inšpiruje pri protikorupčnom ťažení aj do budúcnosti.