LONDÝN, BRATISLAVA. Odchod Veľkej Británie z Európskej únie nemôže spustiť vláda na čele s premiérkou Theresou Mayovou. V očakávanom verdikte o tom vo štvrtok rozhodol britský súd. Znamená to, že brexit musia odhlasovať poslanci.
Verdikt hovorí, že britská vláda nemôže o tomto sama rozhodnúť. Krajina pritom nemá ústavu a rozhoduje sa na základe precedensov. Británia však zatiaľ nikdy nevystupovala z Európskej únie, preto je toto rozhodnutie dôležité aj do budúcnosti.
Vláda sa proti verdiktu odvolala, ďalšie konanie sa začne v decembri, informuje spravodajský portál BBC.
"Krajina hlasovala za odchod v referende, ktoré vyhlásil britský parlament. Vláda je odhodlaná rešpektovať výsledok referenda a odvoláme sa," odkázal kabinet prostredníctvom svojho hovorcu.

Brexit by mali spustiť v marci
Proces odchodu Britov z EÚ sa automaticky spustí hneď, ako Londýn aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy. Mayová tak mala v pláne urobiť v marci budúceho roka.
Ak sa o využití článku bude naozaj rozhodovať na parlamentnej pôde, môže to znamenať mesiace prekáračiek, ktoré môžu celý odchod oddialiť.
Korešpodent BBC Norman Smith však predpokladá, že aj keď väčšina poslancov podporovala kampaň za zotrvanie v Únii, o brexite budú hlasovať v súlade s výsledkom referenda.
Príliš málo času
Na vyrokovanie podmienok brexitu, teda budúcich vzťahov s Úniou, by mala jej vláda dva roky. Podľa odborníkov je to však príliš krátky čas. Napríklad obchodnú zmluvu s Kanadou CETA dohadovala Únia sedem rokov.
Podľa niektorých analytikov teraz k brexitu vôbec nemusí prísť, hoci stále je to veľmi nepravdepodobné. Nie je jasné, či sa v britskom parlamente nájde väčšina, ktorá zaň zahlasuje. Mayová tvrdí, že aktivisti, ktorí sa obrátili pre brexit na súd, sa snažia "rozvrátiť demokraciu" v Británii.
"Pozícia vlády je, že na aktiváciu článku 50 nepotrebuje súhlas parlamentu," povedal minulý mesiac pre SME šéf britskej diplomatickej služby Simon McDonald. Súd teda kabinet v tomto postoji nepodporil.

Briti nemajú spísanú ústavu
S podnetom na súd sa obrátili aktivisti na čele s britskou podnikateľkou guayanského pôvodu Ginou Millerovou. Argumentujú tým, že po brexite by prišli o niektoré občianske práva. Tá už vyzvala vládu, aby verdikt prijala a neodvolávala sa.
Britská legislatíva v podobných prípadoch nemá jasno, Briti napríklad nemajú ani spísanú ústavu.
Čo bude teraz nasledovať, zatiaľ nie je jasné. Ak vláda neuspeje ani s odvolaním, môže sa ešte obrátiť aj na Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu, ktorý rozhoduje v otázkach európskej legislatívy.
Väčšina britských politikov však nechce, aby v podobne závažnej otázke namiesto nich rozhodovali európske inštitúcie. Odmietnutie "bruselského diktátu" bolo aj jedným z hlavných argumentov zástancov brexitu.
Loading
...
Dnes už bývalý líder euroskeptickej strany UKIP Nigel Farrage, ktorý je jedným z hlavných zástancov brexitu, označil verdikt za zradu.