RÍM, BRATISLAVA. Keď sa v nedeľu v Ríme triasla zem, na dvetisíc rokov starom Koloseu sa objavili nové pukliny. Najsilnejšie zemetrasenie od roku 1980 s magnitúdom 6,6 nasledovalo vyše tisíc slabších dotrasov.

Aj keď ďalšie citeľné zemetrasenie vo štvrtok ráno zasiahlo opäť skôr stred Talianska, pukliny na Koloseu sa môžu zväčšiť a budovu výrazne poškodiť.
Päť silných zemetrasení a tisícky dotrasov v priebehu menej ako troch mesiacov vyvoláva otázky o tom, či sa tektonická aktivita v Taliansku nezväčšuje a či nemôžu nasledovať ešte silnejšie otrasy.
Pred sto rokmi zabilo tisíce ľudí
Nedeľné zemetrasenie uvoľnilo štvornásobne viac energie ako to, ktoré v auguste v okolí mesta Amatrice zabilo asi tristo ľudí.
“Ide o sekvencie zemetrasení, tieto udalosti sú prepojené.
„
Ľudia v postihnutých oblastiach žijú v najvyššej pohotovosti – po prvom zemetrasení minulú stredu mnohí odišli zo svojich domovov, čo zabránilo obetiam pri nasledujúcom dotrase o pár hodín neskôr.
Vedci sa teraz snažia zistiť, čo majú zemetrasenia v oblasti spoločné. Podľa seizmológov pritom séria zemetrasení nie je vôbec výnimočná.
„Ide o sekvencie zemetrasení, tieto udalosti sú prepojené,“ hovorí pre BBC Richard Walters z britskej Durhamskej univerzity. „Toto spúšťanie ďalších otrasov, oddelených od seba niekoľko dní či týždňov, je všeobecne známy jav,“ dodáva.
Apeninský polostrov pritom série zemetrasení aj silné otrasy zažil aj v minulosti. V roku 1915 oblasť zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom 6,7 a zabilo viac ako 30-tisíc ľudí. Aj v osemnástom storočí oblasť v priebehu mesiaca zasiahlo viacero zemetrasení.
Mesiace otrasov
Prezident talianskeho Národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológiu Carlo Doglioni pre agentúru AP tvrdí, že podľa zákonov prírody bude otrasov viac, čo znamená, že môžeme očakávať niekoľko zemetrasení s magnitúdom 5 a mnoho otrasov s magnitúdom 4.
Jeho vyjadrenie pritom zaznelo ešte pred otrasmi so silou 5,5 vo štvrtok ráno. Pôda sa pritom môže hýbať ešte niekoľko týždňov až mesiacov.
Zemetrasenia v oblasti spôsobujú pohyby dvoch zlomov, ktoré sa od seba vzďaľujú rýchlosťou troch milimetrov za rok. Talianske zlomy sú však podľa Live Science mladé (majú asi milión rokov) a nemôžu spôsobiť také veľké zemetrasenie aké by mohlo vzniknúť napríklad na zlome San Andreas v Kalifornii.
Vedci sa teraz podľa National Geographic snažia zistiť, nakoľko sú zlomy porušené. Ak by boli porušené vo väčšej hĺbke, počet zemetrasení môže vzrásť. Na skúmanie využívajú satelitné snímky.
Koloseum nespadne
Vedci teda nepredpokladajú, že by Taliansko mohlo zasiahnuť výrazne silnejšie zemetrasenie ako tie doteraz, aj keď riziko nevylučujú.
Aj keď od augusta si štvorica silnejších otrasov nevyžiadala obete, zničené boli stovky historických budov či kostolov.

Historické budovy stavané z kameňa sú totiž menej odolné ako tie z betónu a dreva.
„Následky opravy budov moderným štýlom, teda s použitím dreva a betónu znamená, že už nebudeme mať historické centrá, ktoré sú dušou regiónu Umbria a Marche. Je to veľmi mätúci moment,“ hovorí pre Guardian novinárka Cecilia Anesiová z Umbrie, kde zemetrasenia zničili viacero historických miest.
Ďalšie otrasy môžu mať vplyv aj na pamiatky v Ríme. Po víkende sa na jednom z mostov objavili pukliny. Budovy ako Koloseum by však stredne silné otrasy mali ustáť - starí Rimania totiž s častými zemetraseniami už v tej dobe rátali.