
WASHINGTON, BRATISLAVA. Milióny Američanov už o necelý týždeň v prezidentských voľbách 8. novembra rozhodnú o tom, kto z dvojice Donald Trump a Hillary Clintonová sa stane nástupcom súčasného šéfa Bieleho domu Baracka Obamu.
Zdá sa však, že ešte viac bude takých, ktorí svoj hlas vôbec neodovzdajú. Jedna z najstarších demokracií sveta má totiž dlhodobo problém s volebnou účasťou a podľa posledných prieskumov to vyzerá, že tentoraz bude vôbec najnižšia v modernej histórii.
Spojené štáty pritom už teraz patria v rebríčkoch volebnej účasti medzi vyspelými krajinami na chvost.

Príčin je niekoľko. Niektoré z nich sú súvisia s tradíciou, iné s tým, že USA nie sú klasickou centralizovanou krajinou a o množstve vecí tam rozhodujú štáty takmer úplne samostatne. Najnovšie však o účasti rozhodne aj to, že Trump s Clintonovou sú asi najnepopulárnejší kanditáti v histórii amerických prezidentských volieb.
Pozrite si, prečo Američania dlhodobo k volebným urnám nechodia v takých počtoch ako napríklad v západnej Európe.
Čudný dátum
Američania si na rozdiel napríklad od väčšiny vyspelých krajín volia prezidenta v presne určený dátum. Ten sa síce z roka na rok mení, vždy však ide o utorok. Konkrétne, o prvý utorok po prvom pondelku v novembri. Tentoraz americké voľby pripadajú na utorok 8. novembra.
Prečo práve tento „čudne“ znejúci dátum?
Táto tradícia vznikla ešte v roku 1845. Spojené štáty boli vtedy prevažne agrárnou krajinou - poľnohospodárstvom sa tam v tom čase živilo asi 60 percent pracujúcej populácie. Novembrové voľby boli z tohto hľadiska ideálne.