Donald Trump
Narodil sa v roku 1946 v New Yorku.
V 70. a 80. rokoch sa stal jedným z najznámejších developerov.
Jeho majetok dnes odhadujú na 3,7 miliardy dolárov.
Za prezidenta chcel prvýkrát kandidovať v roku 2000 za Reformnú stranu, z boja však odstúpil.
V júli 2016 sa stal prezidentským kandidátom Republikánskej strany.
NEW YORK, BRATISLAVA. „Najskôr sa vám smejú, potom vás ignorujú, potom proti vám bojujú a napokon nad nimi vyhráte.“ Okrídlený citát, ktorý často a nesprávne pripisujú indickému bojovníkovi za nezávislosť Mahátmovi Gándhímu, na svojom obľúbenom twitteri vo februári použil aj Donald Trump.
Republikáni, analytici a aj jeho súperi sa mu vtedy skutočne smiali. A aj keď postupne proti nemu začali bojovať čoraz viac aj jeho vlastní straníci, Trump sa už o necelý polrok stal oficiálnym kandidátom na prezidenta druhej najstaršej americkej strany a v novembri aj víťazom prezidentských volieb.
Ako už viackrát v jeho živote, už získanie kandidatúry bolo víťazstvom vo veľkom štýle: Trump počas republikánskych primárok získal štrnásť miliónov hlasov, vôbec najviac v histórii strany.
„Môj život bol o víťazstvách. Nebol o prehrách,“ pochválil sa vlani pre magazín Time.
Podobne ako vo svojich predvolebných prejavoch, však preháňal. Prehry mali v jeho živote takmer rovnako dôležité miesto ako výhry. A z niektorých sa nespamätal dodnes.
Zlý chlapec
Jeden z najpopulárnejších športovcov v 50. rokoch v Amerike sa volal Antonino Rocca. K talianskemu zápasníkovi vzhliadal aj šesťročný Donny Trump, syn už vtedy bohatého obchodníka s realitami Freda Trumpa.
Keď sa Donny svojim kamarátom v škole pochválil, že „Rocky Antonino“ je aj jeho obľúbencom, smiali sa mu, že nevie vysloviť ani jeho meno. Donny však trval na svojom – volá sa Rocky, a nie Rocca.
„Keď sa pozriem na seba ako na prváčika v základnej škole a pozriem sa na seba teraz, v podstate som rovnaký,“ povedal neskôr Trump autorovi svojej biografie. „Temperament nemám až taký rozdielny.“
Trump sa však k vlastnej agresivite aj sám priznal. Vo svojej slávnej biografii Umenie dohody (The Art of the Deal), ktorá sa stala bestsellerom, sa pochválil, že v škole sa nebil len so spolužiakmi, ale udrel aj svojho hudobného učiteľa. „Nevedel nič o hudbe, takmer ma potom vyhodili.“
Na svoj „temperament“ doplácal aj neskôr. Otec ho aj preto poslal na vojenskú akadémiu.

Pamätná je historka, ako vyšportovaný a vtedy už takmer 190 centimetrov vysoký Donny takmer vyhodil svojho spolužiaka cez okno z druhého poschodia. Pomocou metly.
Ak by ho nepremohli jeho kamaráti, podľa svedkov by sa incident skončil tragicky, spomínajú v najnovšej biografii Odhalený Trump autori Michael Kranish a Mark Fisher.
„Bol to celkom drsný chlapec, už keď bol malý,“ povedal o ňom v roku 1983 jeho dnes už zosnulý brat Fred.
Pomohol mu otec
Vojenské akadémie mali koncom 60. rokov, keď zúrila vojna s Vietnamom, v Amerike povesť škôl, kde vládne režim takmer ako v polepšovni. Trump však na toto obdobie spomína v dobrom.
„Bol som múdry chalan, chceli ma len dať do laty,“ povedal neskôr pre Washington Post. „Spätne to hodnotím ako dobrú skúsenosť.“
Trump mal však vykročené k úspechu aj napriek svojej povahe – a najmä vďaka svojmu otcovi. Po absolvovaní ekonomickej vysokej školy Wharton College mu v roku 1968 na rozbehnutie vlastného realitného biznisu poskytol „malú miliónovú pôžičku“, ako o nej neskôr hovoril sám Trump.
Až taká malá však nebola – v prepočte na infláciu by dnes išlo asi o sedem miliónov dolárov.