
WASHINGTON, BRATISLAVA. Krajina je ekonomickou pustatinou, kde všadeprítomná nezamestnanosť vytláča ľudí za hranicu chudoby.
Dobré pracovné pozície ukradla Čína a aj pracovné miesta, ktoré ostali v krajine, sú horšie zaplatené, lebo prisťahovalci budú pracovať za menej ako domáci.
Firmy pre vysoké dane a príliš veľa regulácie nemôžu konkurovať zahraničným výrobcom.
Takto svojim voličom vykresľoval v kampani Spojené štáty americké republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump.
„Naši politici agresívne pretlačovali politiku globalizácie -- presunuli naše pracovné miesta, naše bohatstvo a naše továrne do Mexika a zámoria,“ povedal Trump v príhovore z konca júna.

Obraz mimo skutočnosti
Tento obraz však nezodpovedá skutočnosti. Nezamestnanosť v krajine klesla pod hranicu piatich percent, počet ľudí žijúcich v chudobe klesá od roku 2012 a mediánový príjem vzrástol za posledné dva roky o päť percent. Americkej ekonomike ako celku sa darí.
Faktom však je, že niektorí cítia návrat k prosperite menej ako ostatní. Ak by Trump sľuby splnil, jeho politika urobí málo preto, aby dala ľuďom na okraji príležitosť na rast a prosperitu.
Pre problémy, ktoré Trump pomenoval správne, ponúka riešenia, ktoré sú podľa ekonómov nejasné alebo priamo nesprávne. Jedným z hlavných sľubov je odbúranie regulácie, ktorá podľa Trumpa oberá ľudí o príležitosť podnikať alebo pracovať.
V praxi má pravdu. Podľa magazínu Economist potrebuje viac ako štvrtina pracujúcich v Spojených štátoch na svoju prácu špecializovanú licenciu, ktorú vydávajú úrady alebo priamo obchodné združenia. Tento problém sa týka aj povolaní, ktoré by prísnu reguláciu nepotrebovali – napríklad kaderníkov či taxikárov.
Tieto regulácie si však Trump za cieľ nevybral. Chce zrušiť najmä obmedzenia ťažby a výroby energie pre energetické firmy a zmierniť pravidlá pre znečistovateľov životného prostredia. Sľubuje, že odomkne energetické bohatstvo USA, ale presný benefit zrušenia regulácií, ktoré majú pomôcť zvládnuť zmenu klímy, je nejasný.

Zníženie daní nepomôže
Rovnako hmlisté sú aj plány na zníženie firemnej dane na polovicu a pokles daňovej sadzby pre bohatých a čiastočne aj pre chudobnejšich Američanov.
Zníženie daní by podľa odhadov Tax Policy Centre naštartovalo firemné aj súkromné investície a pomohlo ekonomike, no len v prípade, že by krajina dokázala výrazne obmedziť výdavky v rozpočte.
Ak by znižovanie daní nesprevádzali tvrdé škrty, ktoré Trump presne nepomenoval, v ďalších dvadsiatich rokoch by sa dlh krajiny zdvihol o 80 percent HDP.
Ďalším zle pomenovaným rizikom je obchodná vojna, ktorú Trump sľubuje rozpútať s Mexikom a zámorskými ekonomikami, najmä s Čínou. Trump tvrdí, že sa mu podarí získať pracovné miesta z čínskych tovární naspäť do Ameriky. V praxi je sľub takmer nemožné dodržať.