LONDÝN. Británia posilní boj s kybernetickou kriminalitou. Do zlepšenia bezpečnosti investuje v najbližších piatich rokoch 1,9 miliardy libier, oznámilo v utorok ministerstvo financií.
Šéf tajnej služby MI5 Andrew Parker v utorok varoval pred "stále agresívnejšími" metódami Ruska, ktoré sa podľa neho v súperení so Západom stále častejšie spolieha práve na kybernetické útoky.
Rozpočet navýšili o polovicu
Podrobnosti plánu na posilnenie investícií do kybernetickej bezpečnosti Británie oznámi minister financií Philip Hammond. Investície by sa mali sústreďovať na ochranu inštitúcií aj občanov proti útokom hackerov.
Čiastku 1,9 miliardy libier vynaloží Londýn na boj s kybernetickým zločinom v priebehu piatich rokov. Oproti predchádzajúcemu päťročnému obdobiu ide o 50-percentné zvýšenie rozpočtu.
"Nová stratégia nám umožní podnikať výraznejšie kroky na našu obranu v kyberpriestore a promptne odpovedať, ak nás niekto napadne," uviedol Hammond v správne ministerstva financií.
Chcú vytvoriť výskumný ústav
Britská vláda chce tiež v nasledujúcich rokoch vytvoriť nový ústav, ktorý sa bude zaoberať výskumom kybernetickej bezpečnosti.
Fungovať bude paralelne s Národným strediskom kybernetickej bezpečnosti (NCSC), ktoré svoju činnosť odštartovalo v októbri a má zhruba 700 zamestnancov.
Riaditeľ tajnej služby MI5 v rozhovore pre denník The Guardian v utorok varoval, že Rusko sa stáva pre Britániu stále väčšou hrozbou.
Na destabilizáciu krajiny podľa neho Moskva využíva používa sofistikované metódy vrátane kybernetických útokov.
Rusko sa hackerskými útokmi snaží získať vojenské tajomstvá, informácie o priemysle aj hospodárstve, aj údaje o vládnej a zahraničnej politike, tvrdí Parker.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil Parkerove vyjadrenie za nepravdivé. "Tie výroky nezodpovedajú realite," uviedol. "Kým niekto nedodá dôkazy, budeme tieto vyjadrenia považovať za nepodložené a bezdôvodné," dodal.