
NEW YORK, BRATISLAVA. Donald Trump hrdo poukazuje na to, že ako biznismen dvadsať rokov neplatil daň z príjmu.
Odôvodňuje to tým, že len využil medzery v systéme, ktoré ľudia ako jeho protikandidátka Hillary Clintonová nedokázali odstrániť.
Podľa internetového vydania New York Times sa však plateniu dane vyhol spôsobom, ktorý bol z právneho hľadiska prinajmenšom pochybný. Odhovárať ho od neho mali aj vlastní právnici.
Vyplýva to z dokumentov o bankrote kasína Trump Taj Mahal v Atlantic City, ktoré obdržala redakcia newyorského denníka. Čo presne Trump urobil?

1. Vytvoril tandem Trump-Trump
Každé z Trumpových kasín v Atlantic City stavali dvaja spoločníci, konkrétne Donald Trump ako fyzická osoba a korporácia, ktorej jedinej vlastníkom bol tiež Donald Trump.
Ako poznamenáva nytimes.com, takáto štruktúra vlastníctva nebola pred 25 rokmi ničím výnimočným. Takými boli až ďalšie Trumpove kroky, ktoré portál označuje za niečo legendárne.
2. Prestal vyplácať investorov
Následne začal súčasný republikánsky kandidát na prezidenta predávať dlhopisy v hodnote 650 miliónov dolárov so 14-percentnou úrokovou sadzbou.
Investori, ktorí ich nakúpili a očakávali svojich pravidelných štrnásť percent, sa čoskoro sklamali. Trump ich prestal vyplácať do jedného roka.
3. Dlhy prepísal do svojho účtovníctva
Väčšinu takto vzniknutých dlhov svojich firiem zo začiatku deväťdesiatych rokov viedol ako stratu vo svojich vlastných daňových priznaniach. Údajne dosiahla takmer miliardu dolárov.
Trumpovi to umožnilo takmer dve dekády neplatiť takzvanú federálnu daň z príjmu. Takéto konanie však možno označiť, ako republikán často opakuje, za "využitie medzery" daňového systému.
4. Vyjednal pochybnú výmenu
Problém paradoxne nastal po tom, ako mnohí investori chceli Trumpovi dlhy odpustiť. Podľa pravidiel v Spojených štátoch by totiž každé takéto odpustenie musel viesť ako zisk. A ten sa zdaňuje.
Trump teda potreboval spôsob, ako svoje dlhy zachrániť.
V manévri, ktorí podľa New York Times označili dokonca aj jeho právnici za právne pochybný, vymenil s investormi dlh za podiel na vlastníctve stavaných nehnuteľností. Hodnota týchto podielov však bola podstatne nižšia ako hodnota dlhu.
Realitnému magnátovi sa tak podarilo vo svojom účtovníctve udržať obrovskú stratu, ktorá však podľa platných daňových pravidiel v skutočnosti neexistovala.

Takéto konanie, ktoré bolo v Spojených štátoch postavené mimo zákon v roku 2004, Trumpovi ušetrilo desiatky miliónov dolárov. Podobne sa vyhol aj plateniu daní za príjmy z televíznej relácie The Apprentice, ktoré sám odhadol na dvesto miliónov dolárov.
“Akákoľvek legislatívna medzera existovala, tak tu nebola "odhalená", ale nepredstaviteľne prekročená,” povedal pre New York Times Steven M. Rosenthal z nezávislého Centra pre daňovú politiku.
Donald Trump odmieta zverejniť svoje daňové priznania. Je prvým kandidátom na amerického prezidenta za štyridsať rokov, ktorý tak neurobil.