WASHINGTON. Štáb poradcov Hillary Clintonovej už pripravuje hlavné ciele národnej politiky presadzované v prvých mesiacoch po prezidentských voľbách, v ktorých podľa volebného tímu demokratická kandidátka vyhrá.
Pozornosť bude v Bielom dome venovať Clintonová na začiatku roku 2017 vytváraniu nových pracovných miest, reforme súdnictva a migračnej legislatíve.
Poverčivá kandidátka
Všetky tri priority predpokladanej budúcej hlavy štátu majú určitú podporu aj medzi republikánmi, uviedla v pondelok agentúra AP.
Pokiaľ ale pripravené zákony v Kongrese neprejdú, Clintonová je pripravená svoje opatrenia presadiť prezidentským dekrétom.
Hovorkyňa jej volebného štábu Jennifer Palmieriová tieto informácie poprela. "Ktokoľvek si myslí, že naša kandidátka sa sústreďuje na obdobie prechodu do Bieleho domu, mýli sa. Hillary Clintonová je poverčivá," povedala hovorkyňa novinárom.

Potrebujú podporu republikánov
Ľudia okolo Clintonovej sa podľa AP snažia a budú naďalej snažiť získať podporu čo najväčšieho počtu republikánskych poslancov, aby nové zákony prešli.
Plánovaná reforma trestného zákonníka sa napríklad nebude týkať držania zbraní, čo je pre republikánov veľmi citlivá otázka.
Investície do infraštruktúry, ktoré by zvýšili zamestnanosť, republikáni väčšinou podporujú. Návrh na ich zvýšenie sa ale môže ľahko stať obeťou hádok medzi demokratmi a republikánmi o celkovú štruktúru rozpočtových výdavkov, uviedla AP s odvolaním sa na anonymné zdroje zo štábu Clintonovej.
"Kritizovať ani brániť"
Biely dom vyhlásil, že nebude "kritizovať ani brániť" rozhodnutie riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho oznámiť americkému Kongresu, že úrad našiel ďalšie e-maily, ktoré by mohli súvisieť s jeho vyšetrovaním, ako Hillary Clintonová využívala svoj súkromný e-mailový účet počas výkonu ministerskej funkcie.
"Nebudem kritizovať ani brániť rozhodnutia riaditeľa Comeyho ohľadne toho, čo všetko zverejniť z vyšetrovania e-mailov Clintonovej," uviedol podľa tlačovej agentúry DPA hovorca Bieleho domu Josh Earnest.
"Takýto postoj som zaujal preto, že jednoducho nemám nezávislé poznatky o rozhodnutí Comeyho zverejniť túto informáciu," dodal Earnest.

Hovorca vyjadril riaditeľovi FBI dôveru a označil ho "za poctivého muža".
"Je to zásadový muž, ktorého uznávajú vysokopostavení predstavitelia oboch strán," povedal Earnest a zároveň poukázal na to, že FBI už tradične nerozoberá podrobne prebiehajúce vyšetrovanie káuz.
FBI preveruje novoobjavené e-maily z toho dôvodu, že Clintonová už v minulosti ako šéfka diplomacie USA využívala súkromný e-mailový účet aj na odosielanie tajných vládnych materiálov. Ministerský mandát vykonávala v rokoch 2009 až 2013.
Clintonovej spolustraníci teraz obvinili riaditeľa FBI Jamesa Comeyho z toho, že sa tak snaží ovplyvniť blížiace sa voľby prezidenta a že porušuje zákon.
Comey o e-mailoch informoval Kongres v piatok, čím prispel k zintenzívneniu predvolebného zápasu medzi Clintonovou a Donaldom Trumpom.
Nové e-maily boli objavené v rámci samostatného vyšetrovania bývalého demokratického kongresmana Anthonyho Weinera, odlúčeného manžela Clintonovej asistentky Humy Abedinovej.
FBI sa o Weinera zaujíma v súvislosti s jeho sexuálne ladenými SMS správami adresovanými okrem iných osôb aj 15-ročnému dievčaťu.