ANKARA, BRATISLAVA. Turecká polícia v pondelok zadržala desiatku novinárov a členov vedenia opozičného denníka Cumhuriyet, ktorý patrí k najstarším denníkom v krajine.
Podľa prokuratúry sú títo ľudia podozriví z napojenia na kurdských separatistov a na hnutie islamského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého vláda viní z júlového pokusu o puč.
Informovala o tom agentúra Anadolu.
Prokuratúra vydala celkom trinásť zatykačov na novinárov a členov vedenia denníka Cumhuriyet, ktorý zostal v krajine ako jeden z mála opozičných novín. Mnohé opozičné médiá kritické voči vláde prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana úrady už skôr prevzali či ich novinárov pozatýkali.

Koniec slobody tlače
Medzi zatknutými je aj šéfredaktor denníka Cumhuriyet Murat Sabuncu či Kadri Gürsel, prominentný komentátor denníka a člen predstavenstva Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Polícia novinárom zabavila počítače a vykonala domové prehliadky.
„Pred našimi očami vidíme úplný zánik slobody tlače v Turecku,“ reagoval na zásahy predseda predstavenstva IPI John Yearwood. „Po tom, čo turecká vláda úplne zlikvidovala právny štát, odstraňuje zo svojej cesty posledné kritické hlasy,“ dodáva Yearwood v stanovisku.
Podľa neho to medzinárodní partneri Turecka nemôžu tolerovať. V mene IPI tiež vyzval na prepustenie Gürsela a ostatných tureckých novinárov.
Za kritiku potrestali aj ďalších

V noci na pondelok prehľadala polícia aj dom bývalého šéfredaktora denníka Cumhuriyet Cana Dundara, ktorý teraz žije v exile v Nemecku a ktorý už bol v neprítomnosti odsúdený za vyzradenie štátneho tajomstva na päť rokov väzenia.
Spolu s ním bol odsúdený aj vedúci redakcie denníka Cumhuriyet v Ankare Erdem Gül. Obaja dostali tresty za zverejnenie fotografií a videa z januára 2014 s vozidlami s nákladom tureckých zbraní určených sýrskym povstalcom.
Denník Cumhuriyet (v preklade Republika) patrí k dvadsiatim najväčším denníkom v Turecku, jeho denný náklad je asi 50-tisíc kusov. Založili ho v roku 1924.
Prepustili stotisíc ľudí
Turecký režim od polovice júla, kedy sa skupina armády neúspešne pokúsila v Turecku o prevrat, vykonáva rozsiahle čistky nielen v štátnej správe.
Ich cieľom sú aj len údajní priaznivci duchovného Gülena, ktorého vláda považuje za organizátora pokusu o prevrat, ale aj kurdskí verejní činitelia. Od júla úrady prepustili z práce vyše stotisíc ľudí vrátane sudcov, policajtov či učiteľov; asi 32-tisíc ich skončilo vo väzení.
Turecká vláda intenzívne bojuje aj proti médiám. Len v posledných dňoch vláda zrušila niekoľko kurdských médií vrátane dvoch kurdských spravodajských agentúr, desiatich novín a troch časopisov, píše server The Conversation.
Celkovo podľa nezávislej organizácie P24 od júla na základe zvláštneho dekrétu zatvorili 168 médií a vydavateľstiev. Najmenej dvesto novinárov predbežne zadržali a vo väzení zostáva asi sto žurnalistov.
Tisíce novinárov prišli o prácu. Viacerým novinárom podľa agentúry DPA úrady zrušili platnosť cestovných pasov, takže nemôžu vycestovať do zahraničia.
Podľa členky predstavenstva IPI Barbary Trionfiovej Európska únia, v ktorej sa Turecko snaží o členstvo, nemôže takéto pošliapavanie práv tolerovať. „Posledná vlna zatýkaní a zatváraní médií je ďalším znakom toho, že turecká vláda vníma výnimočný stav ako vhodnú príležitosť na potrestanie svojich nepriateľov a kritikov.“