
WASHINGTON, BRATISLAVA. Ľudia so slzami v očiach skandovali meno Obama a dvíhali nahor poháre. „Môj muž je v Afganistane, vráti sa domov,“ tešila sa podľa Guardianu jedna zo žien.
Nič také pritom v kampani Barack Obama nesľuboval, naopak, hovoril, že americkú prítomnosť v Afganistane treba posilniť. Sľuboval len stiahnutie vojakov z Iraku.
Na tom však vtedy nezáležalo. Obama vyhral ako prvý afroamerický prezident voľby a Američania v novembri 2008 uverili, že práve on sa stane tým, kto vyrieši všetky ich problémy.
Teraz definitívne odchádza, v utorok sa s Američanmi rozlúči posledným prejavom vo funkcii.
Nepopísaný list papiera
Veľké očakávania priznával aj samotný Obama. „Slúžim ako nepopísaný list, na ktorý si rôzne skupiny rôzneho politického zmýšľania namaľujú svoje predstavy,“ napísal v životopise z roku 2006, ktorý sa stal počas kampane bestsellerom.
V tom čase bol ešte senátorom za štát Illinois. „Určite preto niektorých sklamem, ak nie všetkých.“ Po rokoch Georgea W. Busha, vojnách v Iraku a v Afganistane, prepade amerického imidžu v zahraničí (z 19 krajín, kde sa v tom období robil prieskum, prevládala pozitívna mienka len v tretine), počas rastúcej ekonomickej krízy Američania uverili, že Obama vyrieši všetko.
A aký je výsledok?
Samozrejme, nevyriešil. No pokúšal sa o to a novému prezidentovi odovzdáva Spojené štáty v lepšom stave, v akom ich preberal.

Ako zmenil Ameriku
Na Obamovo vládnutie sa dá pozerať z dvoch pohľadov. Jeho priaznivci budú pripomínať, že od začiatku ukázal odvahu. V čase, keď v úvode svojho prezidentovania musel riešiť hospodársku krízu a nedovolil pád veľkých automobiliek, sa pustil aj do odvážnej reformy zdravotníckeho systému, vďaka ktorej sa k poisteniu dostalo dvadsať miliónov ľudí, ktorí si ho predtým nemohli dovoliť.
Nechcel, aby sa jeho éra zapísala do histórie len tým, že zabránil ďalšej kríze, chcel sa zapísať niečím, čo dosiahol. To všetko aj za cenu toho, že sa takzvaná Obamacare stala najviac kritizovanou reformou jeho oponentmi.
Stiahol vojakov z Iraku (aj keď neskôr zasahoval v tejto krajine proti Islamskému štátu letecky), uvoľnil vzťahy s Kubou, dosiahol dohodu o jadrovom programe s Iránom, odstránil Usámu bin Ládina.
Keď nastupoval do úradu, nezamestnanosť dosahovala 7,8 percenta a stále stúpala, v súčasnosti je zhruba päť percent.
Pomohol deťom nelegálnych migrantov, ktoré sú už americkými občanmi, tým, že zastavil ich deportácie, zvýšil aj ochranu detí, ktoré prišli do krajiny s rodičnmi nelegálne.
Bol hlavným bojovníkom za klimatickú dohodu z Paríža, objem využitej veternej a slnečnej energie by sa mal strojnásobiť.
Počas jeho vládnutia Najvyšší súd rozhodol, že sobáše homosexuálnych párov musia byť platné v celej krajine, gayovia môžu otvorene slúžiť v armáde a nemusia svoju orientáciu tajiť. Toto pred Obamom neplatilo.