Akej najväčšej hrozbe dnes čelí globálna ekonomika? Je to brexit, možný výsledok amerických prezidentských volieb alebo možný otvorený konflikt s Ruskom?
„To je zaujímavý zoznam. Pridal by som k nemu hrozbu spomalenia globálneho ekonomického rastu, predovšetkým vďaka Číne. Takisto možné politické zemetrasenie v jednej z kontinentálnych európskych veľmocí, teda vo Francúzsku, v Taliansku alebo Nemecku. Ale aj pokračujúce problémy v globálnom a najmä v európskom finančnom systéme.
Nemyslím si však, že brexit je na prvom mieste, v skutočnosti je skôr na tom poslednom. Môže mať veľmi vážne dôsledky pre Veľkú Britániu, ale dôsledky pre Európsku úniu budú veľmi obmedzené, zvlášť, ak sa nám situáciu podarí zvládnuť správnym spôsobom.
Osobne však za najväčšiu hrozbu považujem problémy európskeho finančného systému, nasledované Čínou a hrozbou spomalenia globálnej ekonomiky.“
V amerických médiách dnes bežne vychádzajú ekonomické analýzy, ktoré skúmajú dosahy možného výsledku tamojších prezidentských volieb. Dá sa niečo podobné predpovedať v prípade brexitu? Dajú sa už dnes aspoň približne kvantifikovať jeho dosahy na európsku ekonomiku?
„Robia sa modely, ktoré sú založené na obchodovaní. Napríklad modely hovoriace o tom, ako by brexit jednotlivé sektory postihol z pohľadu obchodu. Takisto sme už teraz videli, ako na správy o brexite reagovali menové trhy. Libra sa v istých chvíľach oslabila asi o pätnásť až dvadsať percent v porovnaní s eurom. Takže hodnota britskej ekonomiky v porovnaní s tou európskou sa oslabila rovnako."
“Náklady brexitu sa dajú vypočítať, aj keď len približne.
„
Británia bude teda podľa vás niesť následky v oveľa väčšej miere, ako my tu v Európskej únii.
"Presne tak. Britský dovoz nemá v jednotlivých členských krajinách viac ako 10- až 15-percentný podiel, Briti však do Únie vyvážajú asi polovicu výrobkov. Ak to prepočítame na počet obyvateľov, brexit bude oveľa bolestivejší pre Britov ako pre Úniu. Má to však aj opačný efekt. Čím je kurz libry slabší, tým viac to pomáha ich exportérom, aspoň v niektorých odvetviach. Takže Briti stratia kúpnu silu, zvýšia sa im náklady na dovoz, ale niektoré ich exporty to zlacní a pomôže im to byť konkurencieschopnejšími na globálnom trhu."
O podobe obchodných vzťahov s Britániou sa rozhodne pri rokovaniach o novej dohode. Aký výsledok očakávate?
"V hre je stále viac možností. Najpravdepodobnejšie vyzerá scenár pomerne tvrdého brexitu.