BRUSEL. Vrcholní predstavitelia Európskej únie a Kanady podpísali v nedeľu v Bruseli vzájomnú obchodnú dohodu CETA. Informovala o tom agentúra DPA.
Dokument slávnostne podpísali kanadský premiér Justin Trudeau, predseda Európskej rady Donald Tusk, slovenský premiér Robert Fico vo funkcii predsedu Rady EÚ a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, uviedla televízia Euronews.
Demonštranti prenikli do budovy
Okolo 250 ľudí protestujúcich proti obchodnej dohode CETA sa v nedeľu dopoludnia zhromaždilo pred budovou Európskej rady, kde sa koná summit EÚ-Kanada, na ktorom lídri podpíšu túto obchodnú dohodu.
Šestnásť demonštrantov polícia zadržala po tom, ako preliezli cez zátarasy, informovala agentúra DPA.
Niektorí protestujúci hádzali na sklenenú fasádu budovy vrecká s farbou. Ďalším sa dokonca podarilo dostať až do foyer.
Organizátorom protestu je nepolitická aliancia D19-20, ktorá v boji za "lepšiu a spravodlivejšiu spoločnosť" organizuje nenásilné protesty na politicky dôležitých miestach a je názorovou platformou viacerých občianskych organizácií.

Ťažiskom protestov D19-20 je úsporná politika Európskej únie a dohody "novej generácie" o voľnom obchode EÚ s Kanadou (CETA), so Spojenými štátmi (TTIP), ako aj Dohoda o obchode so službami (TiSA). Rokovania o dohode TiSA vedie EÚ s krajinami, ktoré spolu s ňou pokrývajú 70 percent svetového obchodu so službami.
Aliancii D19-20 sa podarilo zhromaždiť okolo 300 ľudí aj vo štvrtok, keď už bolo jasné, že s CETA bude súhlasiť i Valónsko a všetky ostatné zložky federácie.
Pokojné, ale hlučné demonštrácie prebehli v Bruseli v blízkosti sídiel inštitúcií EÚ a v Namure pred sídlom valónskeho parlamentu.
Trudeauovo lietadlo sa muselo vrátiť
K aktu podpísania dohody CETA došlo v dôsledku technických problémov na lietadle kanadského premiéra Justina Trudeaua o hodinu neskôr, ako bolo plánované. Informovala o tom agentúra DPA.
Namiesto pôvodne plánovaných 12.00 h tak k podpisu dohody došlo o 13.00 h.
Lietadlo kanadského premiéra sa muselo v sobotu približne 30 minút po štarte vrátiť do hlavného mesta Ottawa kvôli bližšie nešpecifikovaným technickým problémom. Lietadlo pristálo v Ottawe bez incidentu a krátko nato znovu vzlietlo. Premiér Trudeau je už prítomný v bode Európskej rady.

Loading
...
Belgický premiér Charles Michel v nedeľu uviedol, že Belgičania sa vyhli zhoršeniu imidžu Európy a samotného Belgicka, keď našli vnútornú politickú dohodu ohľadom CETA. Informácie priniesla agentúra Belga.
Podľa premiéra je dôležitý výsledok a nie problémy, ktoré tento týždeň sprevádzali dosiahnutie súhlasu s podpisom obchodnej dohody.
Trudeau na tlačovej konferencii uviedol, že trojdňové meškanie podpisu nebude mať významný vplyv na ekonomické výhody, ktoré zmluva prinesie.
Koniec dobrý, všetko dobré
Juncker novinárom povedal, že CETA je podľa jeho názoru vôbec najlepšia zmluva, akú kedy komisia vyrokovala a EÚ podpísala, a že nastavuje úroveň európskych ambícií pre ďalšie podobné zmluvy.
Ľudia v Kanade a v únii podľa neho otvárajú novú kapitolu. "Pre viac ako pol miliardy ľudí na oboch stranách Atlantiku sa otvárajú nové možnosti," povedal. "Koniec dobrý, všetko dobré," komentoval Juncker odklad konania summitu.
Kanadský premiér zdôraznil, že dohoda bude držať vysokú úroveň štandardov v oblastiach ako je ochrana práce, potravín, zdravia i životného prostredia.
"Dohoda o 20 percent zvýši obchod medzi partnermi a do našej ekonomiky prinesie miliardy dolárov," podotkol.
Dôležité podľa neho je, aby sa bohatstvo, ktoré dohoda prinesie, spravodlivo rozdeľovalo. "Musíme udržať spoločné štandardy a rešpektovať verejné dobro ... progresívne obchodné dohody presne toto dokážu," vyhlásil Trudeau.
Príklad pre iných
"Tešme sa z toho, že máme na svete progresívnu a dobrú zmluvu obchodného charakteru, ktorá môže byť príkladom pre ďalšie krajiny sveta," uviedol Fico po skončení summitu EÚ-Kanada.
Atmosféra rokovaní podľa neho potvrdila, že podpis CETA je obrovský úspech a ide o dohodu výhodnú pre obe strany.
Fico pripomenul, že proces, ktorý začal v roku 2009 a aj slovenská strana doň vnášala svoje pripomienky, bol vo svojom závere poznačený negatívnym postojom Belgicka zapríčineným vnútornými spormi, avšak nedošlo k zásahom do základného textu obchodnej dohody.
Premiér zdôraznil aj úlohu slovenského predsedníctva v tomto procese, keď pripomenul mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre hospodárstvo v Luxemburgu 18. októbra konané z iniciatívy ministra Žigu, na ktorom sa s výnimkou Belgicka "nečakane" podarilo získať súhlas ostatných 27 členských krajín EÚ pre CETA.
Dolaďovali detaily
Žiga pripomenul, že na tomto stretnutí sa ešte dolaďovali pozície krajín k niektorým bodom dohody. Prínos Slovenska bol podľa Fica aj v tom, že na summite EÚ hovoril s rumunským prezidentom o ústretovej pozícii Rumunska a Bulharska voči Kanade ohľadom dohody o vízovom režime.
"Je to významná zmluva o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou. Vytvára nové príležitosti nielen pre obchod, ale aj pre investície a nové pracovné miesta," konštatoval dnes Fico, ktorý zároveň ocenil, že Kanada bola v procese rokovaní o dohode vždy korektným partnerom a ústretová voči pripomienkam európskych krajín.
Fico zároveň upozornil, že CETA ešte musí prejsť hlasovaním v Európskom parlamente a kým ju neratifikujú národné parlamenty členských krajín EÚ, bude platiť jej predbežná vykonateľnosť.
Znamená to, že sa budú vykonávať len tie časti, ktoré patria výlučne do právomoci EÚ a tie, ktoré patria do právomocí národných štátov, budú platné až ukončení procedúry národných ratifikácií.
"Nepredpokladáme však nejaké závažné problémy, pretože krajiny už naznačili, aké majú problémy a keďže sa vyriešili ich postoje, myslíme si, že národný proces ratifikácií bude prebiehať pomerne úspešne," uviedol Fico.
Európa nie je stará dáma
Minister hospodárstva SR konštatoval, že rokovania EÚ s Kanadou pokročili hlavne v posledných troch rokoch a podarilo sa uzavrieť takú zmluvu, ktorá je "priekopnícka" a vzorom pre ďalšie obchodné rokovania s inými krajinami.
Ak EÚ bola v roku 1951 založená na modeli o voľnom obchode, bolo by podľa Žigu zvláštne, keby sa nám dnes nepodarilo dohodnúť sa v tejto oblasti s Kanadou.
"Európa potvrdila, že nie je stará dáma, ale progresívny spolok štátov. Dohoda je tým, čím Európa môže deklarovať svoju pozíciu v obchodnom svete a že jej patrí popredné miesto pri tvorbe politiky na globálnej úrovni," odkázal Žiga.
Minister spresnil, že súčasný vzájomný obchod Slovenska s Kanadou je na nízkej úrovni, keďže Kanade patrí zhruba 40. pozícia v rebríčku najvýznamnejších obchodných partnerov SR.
"Celkový objem výmeny tovarov a služieb je na úrovni 0,24 percenta celkovej výmeny," uviedol Žiga.
Úspešné predsedníctvo
Podpis obchodnej dohody CETA považuje podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič za ďalší úspech pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.
"Po úspešnom bratislavskom neformálnom summite EÚ a ratifikácii Parížskej dohody o klimatických zmenách je to ďalší úspech pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ," uviedol slovenský eurokomisár.
Šefčovič zdôraznil, že CETA je zatiaľ najambicióznejšou dohodou, ktorú sa podarilo dosiahnuť s dôležitým partnerom skupiny G7 a bude vzorom aj pre ostatné obchodné rokovania EÚ s tretími krajinami.
"Kanada je dvanástym najvýznamnejším obchodným partnerom EÚ a Únia je pre Kanadu druhým najdôležitejším obchodným partnerom," povedal.
Summit EÚ-Kanada spojený s podpisom CETA bol pôvodne naplánovaný na štvrtok 27. októbra, kanadská delegácia však cestu do Bruselu odriekla po neúspechu rokovaní v Belgicku, kde vláda zatiaľ nemohla k tejto dohode pristúpiť.
Situácia sa zmenila po tom, ako parlament belgického regiónu Valónsko v piatok zmenil svoj odmietavý postoj. Rada EÚ následne oznámila, že členské štáty Únie oficiálne odsúhlasili podpísanie dohody s Kanadou, ako i jej predbežné uvedenie do platnosti.
Musia ju odobriť parlamenty
Podpis dohodyCETA nie je posledným krokom z hľadiska jej definitívnej platnosti. Dohodu musia odobriť aj Európsky parlament (EP) a kanadský parlament, čo bude znamenať len provizórne uplatňovanie dohody, aspoň dovtedy, kým ju neratifikujú aj niektoré parlamenty členských krajín EÚ.
Obchodná dohoda je zameraná na zrušenie doterajších obchodných bariér medzi oboma stranami. Mala by odbúrať 98 percent ciel a uľahčiť obojsmerný tok tovarov.
Agentúra DPA pripomenula, že v roku 2015 mala EÚ rekordný obchodný prebytok s Kanadou. Podľa údajov Eurostatu bola Kanada vlani 12. najväčším obchodným partnerom Únie z hľadiska dovozov a na 13. mieste v rebríčku vývozov.
Greenpeace však upozorňuje aj na odvrátenú stranu dohody, ktorá podľa jej tvorcov oživí obchod a prispeje k mohutnému vytváraniu pracovných miest.
Podľa Greenpeace CETA poskytuje príliš veľkú silu nadnárodným korporáciám na úkor spotrebiteľov.