PRAHA, BRATISLAVA. Na Slovensku sa na neho zabúda, no v Česku je 28. október, deň vzniku Československej republiky najväčším štátnym sviatkom. Dňom, keď sa má zabudnúť na politické spory a celá spoločnosť má osláviť ideály Tomáša Garrigua Masaryka a jeho republiky.
„Nebáť sa a nekradnúť!“ znie jeho hlavné posolstvo, či už ho za také považoval aj on alebo nie. „Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou,“ pridal zas ďalšiu podstatu československej štátnosti v roku 1989 Václav Havel, ktorý si tieto slová požičal od Mahátmá Gándhího.
Oslavy 98. výročia vzniku republiky však už tieto ideály nepripomínali. Dve paralelné oslavy s davmi naoko nezmieriteľných skupín ľudí. Jedna verí, že najdôležitejšie sú ideály demokracie a hlási sa k spomenutým odkazom. Druhá sa na svet pozerá pragmatickejšie a verí, že aj diktatúre sa treba klaňať, ak to pomôže obchodu.
Loading
...
Preto poklonkovanie diktátorskej Číne zo strany štyroch najvyšších ústavných činiteľov za návštevu dalajlámu, preto ústretovosť a "pochopenie" voči Rusku.
A k tomu všetkému sa pridali herci s výzvou, aby ľudia začali svoje týždne odporu.
Dostalo sa Česko naozaj na prah novej revolúcie, ktorá môže zmiesť súčasného prezidenta? A ako sa to vôbec stalo, že sa ľudia začínajú báť o stav demokracie?
Zeman vždy rozdeľoval
Zeman rozdeľuje spoločnosť počas celého svojho pôsobenia v politike, ktoré začal už počas revolúcie v roku 1989. Pokračoval v tom aj ako líder opozície, premiér a najmä neúspešný prezidentský kandidát.
Spolustraníkom z ČSSD nikdy nezabudol, že ho v roku 2003 nepodporili v parlamentnej voľbe prezidenta (pre korupčné škandály a prepojenie na mafiu) a stiahol sa do úzadia.
Keď sa v roku 2012 vrátil, bolo jasné, že sa nezmenil. Jeho kampaň založená na populizme a urážkach názorových oponentov už bola v priamej voľbe úspešná. V rozdeľovaní pokračoval aj naďalej.
Alkohol, vulgárne vyjadrovanie v rozhlase, servilné návštevy Číny či Ruska, islamofóbne názory, či minuloročné vystúpenie po boku s českým islamofóbom číslo jeden priamo na výročie 17. novembra.
Ústami svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka rozdeľuje ľudí na pražskú kaviareň a normálnych Čechov. Darilo sa mu to a nielen pri bežných ľuďoch.
Rozdelená cirkev
Rozdelenie českej spoločnosti sa dá ukázať aj na cirkevných hodnostároch. Aj keď katolíci Česku nedominujú, vyjadrenia ich lídrov vyvolávajú v českej spoločnosti veľkú odozvu.
Kým kardinál Dominik Duka slúžil pred rokom za Zemana omšu a verejne tvrdí, že Európu čaká katastrofa, ak bude prijímať utečencov (s čím si so Zemanom veľmi dobre rozumie), Tomáš Halík, medzinárodne uznávaný kňaz a mysliteľ, vyhlásil, že Zeman sa stáva bábkou oligarchov, ktorí majú svoje záujmy.