Médiá hovoria, že Británie nevie presne, čo chce v rokovaniach o brexite dosiahnuť. Viete?
„Hlavný cieľ je jasný – vystúpiť z Európskej únie. O tomto rozhodli britskí občania 23. júna. Nová premiérka Theresa Mayová dala jasne najavo, že skôr, než sa rozhodne, chce si naštudovať všetky podrobnosti, to nejaký čas trvá. Táto fáza sa skončí aktiváciou článku 50 Lisabonskej zmluvy a premiérka už povedala, že tak urobí do konca marca. Takže to už nebude dlho trvať.“
Je ešte možné, že by sa brexit nakoniec nekonal?
„Šanca na túto možnosť nulová, rozhodnutie padlo.“
Nemôže to zmeniť ani opakované referendum alebo odpor poslancov?
„Pozícia vlády je, že na aktiváciu článku 50 nepotrebuje súhlas parlamentu. Už to síce napadli na súde, no postoj vlády je takýto. Uvidíme, ako rozhodne súd. Britské súdy podľa mňa rešpektujú politické rozhodnutia aj demokratický proces. Neskôr budú mať poslanci dôležitú úlohu. Vláda plánuje zrušiť zákon o pristúpení k Európskemu spoločenstvu z roku 1972, to môže urobiť iba parlament.“
Je možné, že práve v tomto momente by to poslanci zablokovali?
„Samozrejme, sme demokraciou a poslanci majú toto právo. Očakávam, že niektorí sa o to aj pokúsia, ale je súčasťou tradície britskej politiky, že parlament rešpektuje názor občanov. Dolná komora podľa mňa zahlasuje za brexit. Snemovňa lordov je v tomto rozdelená, ale dolná komora má v našom systéme silnejšie postavenie, takže by aj prípadné odmietnutie mohla prehlasovať, lebo má právo zvrátiť rozhodnutie hornej komory. Hlavným odkazom teda ostáva, že brexit sa naozaj udeje.“

Aký ste mali osobne pocit, keď ste sa 24. júna zobudili a dozvedeli, že krajina z Únie vystupuje?
„Moje osobné pocity nie sú v tomto prípade dôležité. Som britský štátny zamestnanec a 24. júna bolo jasné, že britskí občania sa rozhodli pre odchod z Európskej únie. Odvtedy sa správam podľa toho.“
Obchodné rokovania v posledných desaťročiach viedol v mene Veľkej Británie Brusel. Má vláda k dispozícii dostatok ľudí, ktorí sú na blížiace sa rokovania pripravení?
„Británia má mnoho zanietených a inteligentných ľudí, ktorí sa rýchlo učia. Takýchto odborníkov máme napríklad na našom zastúpení pri Svetovej obchodnej organizácii v Ženeve. Máme teda kvalifikovaných odborníkov, no nie je ich dosť. Cvičíme preto nových ľudí, naberáme aj ľudí zvonka. Očakávam, že keď sa rokovania začnú, bude britský tím naozaj silný.“
Briti pracujú aj v európskych inštitúciách. Vracajú sa domov, aby pracovali pre vládu pri odchode?
„Niektorí z nich sa naozaj budú rozhodovať, či im je európsky projekt natoľko blízki, že sa na odchode Británie nechcú podieľať. Iní však chcú to najlepšie pre Úniu aj Britániu a som si istý, že niektorí Briti pracujúci v Bruselu sa vrátia, aby pomohli dosiahnuť dohodu výhodnú pre obe strany. Niektorých vyslala priamo britská vláda, tých bez problémov stiahneme, ale iných zamestnáva napríklad Európska komisia, tí sa budú musieť rozhodnúť sami.“
Slovákov najviac zaujíma, čo bude s ich krajanmi po brexite. Máte už na to odpoveď?