REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Niektoré strany sa k parlamentným voľbám snažia mladých ľudí prilákať naozaj netradične. Napríklad vytvorením Pokéstopov pred volebnými miestnosťami pre hráčov Pokémon Go. S touto myšlienkou prišla na Islande strana, ktorá sobotné voľby môže vyhrať napriek tomu, že pred štyrmi rokmi ešte neexistovala.
Pirátska strana vznikla vo Švédsku ako hnutie bojujúce proti prísnym autorským právam. Už v roku 2010 sa z nej stala medzinárodná sieť, dnes združuje pirátske strany v 43 krajinách vrátane Slovenska či Česka.
Nikde však antisystémová strana nezískala takú podporu ako na Islande. Októbrový prieskum verejnej mienky Islandskej univerzity ukázal, že Pirátska strana môže voľby vyhrať až s 22,6 percentami hlasov.
To, s kým by strana vládla, nie je zatiaľ jasné. Chcú však zmeniť základ politiky: „Nie sme tu na to, aby sme získali moc. Sme tu, aby sme ju rozdelili,“ hovorí podľa Washington Post 26-ročná členka parlamentu Ásta Guthrún Helgadóttir.
Loading
...
Assange, Snowden aj hackeri
Birgitta Jónsdóttir pred pár rokmi netušila, že strana, ktorú s ďalšími dvoma kolegami vedie, môže byť taká úspešná. Dnes tvrdí, že nemá ambíciu byť premiérkou ostrovnej krajiny, no chce skôr zmeniť podľa nej nefunkčný islandský systém.
Sama proti nemu dlhodobo bojuje – najskôr ako aktivistka a poetka, neskôr hovorkyňa Juliana Assangea a spolupracovníčka Wikileaks a dnes aj ako poslankyňa Pirátskej strany.
„Hovoria o mne ako o anarchistke, ale ja by som rada zaviedla nový pojem – snažím sa len, aby boli ľudia aktívnejší. Chcem, aby mali poslanci menej právomocí, aby o sebe rozhodovali občania,“ povedala Jónsdóttir v roku 2011 v rozhovore pre SME.