ŠTRASBURG. Belgickí politici sa dohodli na podpise obchodnej dohody CETA s Kanadou, vyhlásil vo štvrtok napoludnie belgický premiér Charles Michel. Federálna vláda a predstavitelia regionálnych kabinetov vytvorili spoločnú deklaráciu prijateľnú pre všetkých, informoval belgický denník Le Soir.
"Je to veľmi dôležitá dohoda, ktorá má hodnotu 12 miliárd eur," vyhlásil belgický premiér Charles Michel. Deklaráciu už zaslali Európskej rade a Európskej komisii.
Loading
...
Je to na regiónoch
Teraz musia deklaráciu odobriť belgické regionálne parlamenty, ktoré majú rozhodnúť najneskôr do piatkovej (28. 10.) polnoci. Potom ju musia schváliť aj členské štáty Európskej únie.
Obchodnú dohodu s Kanadou podporujú všetci členovia Únie, ale pred dvoma týždňami ju zablokovalo rozhodnutie valónskeho regionálneho parlamentu. Belgicko potrebuje na podpis dohody súhlas regionálnych parlamentov.
Na štvrtok bol naplánovaný summit EÚ-Kanada v Bruseli, kde mal dohodu podpísať kanadský premiér Justin Trudeau. Po neúspechu belgických rokovaní v stredu kanadská delegácia cestu do Bruselu odriekla.
Šťastné Valónsko
Premiér Valónska Paul Magnette vyhlásil, že "Valónsko je nesmierne šťastné, že jeho požiadavky boli vypočuté".
Jeho vláda si vymohla záruku, že urovnávanie investičných sporov budú riešiť tribunály so sudcami vybranými a platenými štátom. Tí navyše nesmú pochádzať z podnikateľských kruhov.
Podľa Magnetta sa v zmluve tiež spresnili niektoré formulácie pripúšťajúce rozličný výklad napríklad ohľadom verejných služieb a sociálnych alebo environmentálnych noriem. Rovnako je znemožnené, aby akákoľvek dohoda so súkromnou spoločnosťou viedla k zhoršeniu štandardov v odbore podnikania.

Žiga: CETA je pre úniu dobrá
Podľa ministra hospodárstva SR Petra Žigu by EÚ a Kanada mohli podpísať dohodu budúci týždeň. "My od začiatku hovoríme, že CETA je dobrá dohoda pre Európsku úniu.
Boli námietky jednotlivých členských štátov, že by niektoré opatrenia mohli poškodiť napríklad poľnohospodárstvo a podobne, ale myslím, že všetky krajiny sú ošetrené. (Zmluva) znamená 99 percentné zníženie colných a iných bariér obchodnej politiky medzi Európou a Kanadou," uviedol Žiga.
Zároveň dodal, že Európania po podpise zmluvy už nebudú musieť platiť žiadne colné poplatky na tovar, ktorý si z Kanady prinesú.