BRATISLAVA. Ruské námorníctvo pracuje na hypersonických raketách Zirkón. Podľa Konstantina Sivkova, ruského doktora vojenských vied, americké lode nemajú proti novej ruskej hypersonickej zbrani príliš veľkú šancu na obranu.
Investovali do techniky
Sovietsky zväz v 80. rokoch dával asi 15 až 17 percent svojho HDP na zbrojenie. Sovieti okrem iného investovali aj intelektuálne a finančné zdroje do vývoja raketovej techniky.
Hoci tieto investície zapríčinili technické zaostávanie Sovietskeho zväzu v iných oblastiach (najmä v civilnej technike), súčasné Rusko z tohto enormného úsilia vo vývoji raketovej techniky stále ťaží.
Príkladom sú sovietske, resp. ruské protilodné zbrane dlhého dosahu, ktoré nemajú vo svete konkurenciu. Rusko dokonca pracuje na hypersonickej protilodnej rakete Zirkón, ktorá podľa západných a ruských médií prinesie zásadný zvrat vo vedení námorného boja.
Sivkov vo Vojensko-priemyselnom kuriérovi opísal (z ruského pohľadu), ako sa bude rakete dariť proti systémom protivzdušnej obrany (PVO) amerických lodí.

Dvojstupňová raketa
Čo vôbec o rakete Zirkón vieme? Rýchlosť letu sa odhaduje na Mach 5 až Mach 6 (1650 až 2000 m / s) a dolet 800 až 1000 km. Zirkón bude možné odpaľovať z vertikálnych šácht pre súčasné protilodné rakety Onyx a Kaliber.
Pôjde o dvojstupňovú raketu - štart zaistí klasický raketový motor na tuhé pohonné látky. Vlastný hypersonický let obstarajú náporové motory (ramjet).
Rakety Zirkón v prvom rade získa (do roku 2020) krížnik Peter Veľký (Projekt 11442) a krížnik Admirál Nachimov (Projekt 11442).
S nadzvukovými protilodnými raketami sa počíta tiež pre nové ruské jadrové útočné ponorky Husky, ktoré vstúpia do služby niekedy v budúcom desaťročí.

Dlhý dosah
Vzhľadom na použitie rovnakých odpaľovacích šácht je daný nielen rozmer strely Zirkón, ale aj dosah palubných senzorov a tiež sila bojovej hlavice.
Rádiolokátor strely má byť schopný zamerať ciele (v závislosti od rádiolokačnej veľkosti cieľa) na vzdialenosť asi 50 až 80 km. Sila bojovej hlavice sa odhaduje na 250 až 300 kg.