BRUSEL. Rusko svojimi aktivitami neznižuje napätie vo vzťahoch s NATO. Uviedol to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v úvodnom prejave počas druhého dňa rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli.

Ďalšia kritika
Stoltenberg pripomenul, že diskusie ministrov sa týkajú aj najnovších ruských vojenských aktivít pozdĺž hraníc členských krajín aliancie.
Kritizoval Rusko, že pokračuje v neohlásených vojenských cvičeniach a opätovne odsúdil Moskvu za to, že nedávno presunula rakety Iskander schopné niesť jadrové hlavice do Kaliningradskej oblasti hraničiacej s Poľskom a Litvou.
Odsúdil aj skutočnosť, že Rusko zastavilo plnenie dohody s USA o likvidácii obohateného plutónia.
Podľa Stoltenberga ruská strana pokračuje v destabilizácii východnej Ukrajiny poskytovaním vojenskej a finančnej podpory proruským separatistom.
"Tieto kroky neznižujú napätie a neznamenajú návrat predvídateľnosti do našich vzťahov," konštatoval Stoltenberg.

Pomáhajú Asadovmu režimu
Obavy spojené a vojenskými aktivitami Ruska má aliancia aj pri hodnotení situácie v tzv. južnom susedstve.
Stoltenberg v tejto súvislosti pripomenul, že Rusko pomáha režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, pričom nálety na Aleppo, vrátane obytných domov a nemocníc, viedli k humanitárnej katastrofe a ku každodennému zomieraniu nevinných žien a detí.
"Žiadame Rusko, aby vyvinulo úsilie na zastavenie týchto útokov a na zabezpečenie prístupu humanitárnej pomoci do Aleppa," uviedol šéf aliancie.
Stoltenberg povedal, že NATO s obavami sleduje presun ruskej flotily na čele s lietadlovou loďou Kuznecov do východného Stredomoria.
Príchod ruských bojových lodí k brehom Sýrie môže podľa neho prispieť k zvýšeniu intenzity náletov na Aleppo.
Nemci pošlú najviac vojakov
Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová v Bruseli uviedla, že Nemecko dá k dispozícii najväčší počet vojakov pre jeden zo štyroch mnohonárodných práporov, ktoré Severoatlantická aliancia rozmiestni začiatkom roka v troch pobaltských štátoch a v Poľsku.
Von der Leyenová na rokovaní ministrov obrany NATO oznámila, že v prápore v počte okolo tisíc mužov rozmiestnenom v Litve bude 400-600 vojakov Bundeswehru.
Prápor by mal podľa nej začať pôsobiť vo februári budúceho roka a začleniť doň by sa mali aj vojaci z Francúzska, Holandska, Belgicka, Nórska, Chorvátska a Luxemburska.
Štyrom práporom budú veliť Spojené štáty americké (v Poľsku), Kanada (v Lotyšsku), Veľká Británia (v Estónsku) a Nemecko (v Litve).

Úlohou je zabrániť konfliktu
Generálny tajomník NATO Jens Stolteberg pri tejto príležitosti pripomenul, že úlohou týchto útvarov "je odstrašiť, nespôsobiť konflikt, ale predísť konfliktu".
"Naše sily budú naozaj mnohonárodné. Vyšleme jasný signál, že NATO koná ako celok. Útok na jedného spojenca bude považovaný za útok na nás všetkých," upozornil Stoltenberg.
Britský minister obrany Michael Fallon už pred príchodom do Bruselu naznačil, že Spojené kráľovstvo do Estónska vyšle asi 500 vojakov, ako aj bezpilotné lietadlá, tanky Challenger 2 a obrnené bojové vozidlá.
Podľa internetového denníka EUobserver by mali USA do Poľska celkovo vyslať okolo tisíc vojakov, tanky Abrams a obrnené vozidlá Stryker.
Ide o reakciu NATO na dianie na východe Ukrajiny a rozptýlenie obáv východoeurópskych členských krajín aliancie pred možnými útokmi Ruska.
Moskva vníma plánované rozmiestnenie štyroch práporov ako provokáciu zo strany NATO.

Vojaci V4
Minister obrany SR Peter Gajdoš potvrdil, že bruselské rokovania vyústili do konečnej podoby štyroch práporov, ktoré v rámci politiky obrany a odstrašenia budú v počte 4000 mužov od začiatku roka 2017 pôsobiť v Poľsku a krajinách B3.
"Ja som potvrdil náš príspevok v rámci Vyšehradskej štvorky, kde do 150 našich profesionálnych vojakov bude participovať od apríla do júna 2017 na výcvikovej misii v Lotyšsku," uviedol Gajdoš.
Dodal, že mal možnosť hovoriť s lotyšským ministrom obrany o logistickej podpore pre našu jednotku a s kanadským rezortným kolegom - Kanada bude veliť práporu v Lotyšsku - prebral možnosti začlenenia našej jednotky plniacej výcvikovú misiu do programu cvičení, ktoré bude uskutočňovať tento mnohonárodný bojový prápor.
Gajdoš spresnil, že jednotky z krajín V4 budú rotovať v trojmesačných cykloch - najskôr Česká republika, potom Slovensko, Maďarsko a Poľsko - po jednotlivých pobaltských krajinách, kde podobne ako bojové prápory budú súčasťou úloh NATO zameraných na obranu a odstrašenie.
Zároveň potvrdil, že Slovensko do krajín B3 vyšle na výcvikovú misiu jednu mechanizovanú rotu a jednotku pre zaistenie logistickej podpory, spolu to bude 150 vojakov s bojovou technikou.
Minister nevylúčil, že v roku 2018 budú aj Slováci súčasťou mnohonárodných práporov, najskôr však bude treba dokončiť výcvikovú misiu v rámci V4, zhodnotiť ju a ak príde požiadavka zo strany NATO na zaradenie do bojových práporov, situácia sa posúdi opäť vo formáte V4 a bude sa hľadať politický mandát pre realizáciu takejto misie.