BRATISLAVA. Európska únia investuje miliardy eur do záchranárskych modulov národných štátov, ale v prípade prírodnej katastrofy alebo krízy členské štáty spolupracujú minimálne. Na zasadnutí Európskej a stredomorskej dohody o rizikách, ktoré sa konalo dnes v Lisabone, to povedal podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu vnútra Andrea Dobiášová.
Cieľom zasadnutia bolo zaistiť v rámci členských štátov lepšiu výmenu záchranárskych modulov v prípade humanitárnych katastrof, akými sú povodne, lesné požiare, zosuvy pôdy, zemetrasenie či migračná kríza. Kaliňák sa na nej zúčastnil v rámci predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.
"Výmena záchranárskych modulov je jednou z priorít ministerstva vnútra v rámci slovenského predsedníctva," uviedla Dobiášová.
Humanitárna pomoc
"Súčasná migračná kríza so sebou priniesla humanitárnu katastrofu a niekedy jej efektívne čeliť nedokážeme. Som presvedčený, že je na mieste otvoriť diskusiu o rozšírení existujúceho európskeho mechanizmu civilnej ochrany o spôsobilosť poskytovať strednodobú a dlhodobú pomoc pri prírodných katastrofách a poskytovanie humanitárnej pomoci napríklad pri migračnej kríze na potrebných miestach,“ povedal Kaliňák.
Slovensko buduje podľa Dobiášovej niekoľko národných záchranárskych modulov. Prvý z nich HCP (High Capacity Pumping) už funguje a ide o veľkokapacitné čerpadlá s kompletnou logistikou určené na veľké povodne. Modul GFFM (Ground Forest Fighting Module) je určený na boj s lesnými požiarmi v najnáročnejšom teréne využívaním špeciálnej techniky. Slovensko pracuje aj na tvorbe modulu AFFM (Aerial Fire Fighting Module) určeného na boj s lesnými požiarmi leteckou technikou.
"Začali sme s projektom MUSAR (Medium Urban Search & Rescue Module) určeným na vyhľadávanie osôb v sutinách napríklad po zosuvoch pôdy a zemetraseniach, ako sme mohli vidieť tento rok v Taliansku," uviedla Dobiášová.
Núdzové ubytovanie
V nadväznosti na tento modul chce Slovensko vybudovať aj modul ETS (Emergency Temoporary Shelters) určený na núdzové ubytovanie postihnutých prírodnými katastrofami alebo v prípade nezvládnuteľnej migračnej vlny. Moduly sú schopné fungovať týždeň, 24 hodín denne bez akejkoľvek podpory v mieste pôsobnosti.
"Slovensko je pripravené všetky tieto kapacity poskytnúť v prípade mimoriadnej situácie na území celej EÚ i mimo nej, aby tieto moduly neboli len národné, ale hlavne európske,“ povedal Kaliňák.
Dodal, že migračná kríza a s ňou spojená humanitárna kríza a prírodné katastrofy ukázali, že členské štáty musia vedieť "naladiť" svoje kapacity nielen krátkodobo, ale aj dlhodobo.