MOSKVA. Bývalá ukrajinská vojačka Nadija Savčenková, ktorá je v súčasnosti poslankyňou parlamentu, sa päť mesiacov po svojom prepustení z ruského väzenia vrátila v stredu do Moskvy, tentoraz ako pozorovateľka na súdnom procese s dvoma ukrajinskými nacionalistami. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na ruské médiá.
Ukrajinka odsúdená v Rusku na 22 rokov odňatia slobody v súvislosti s usmrtením dvoch novinárov na nepokojnom východe Ukrajiny sa vrátila do vlasti koncom mája, keď jej po dlhom vyjednávaní ruský prezident Vladimir Putin udelil milosť.
Slobodný človek
Podľa vyjadrenia svojho právnika Nikolaja Polozova je momentálne "z formálneho hľadiska úplne slobodným človekom".
Savčenková prišla do Moskvy ako pozorovateľka a k samotnému pojednávaniu sa nevyjadrila.
Ruský najvyšší súd potvrdil v stredu verdikt v prípade ukrajinských nacionalistov Mykolu Karpiuka a Stanislava Klycha usvedčených z toho, že v 90. rokoch bojovali po boku čečenských separatistov a zabíjali ruských vojakov. Informovala o tom agentúra TASS.
"Súd rozhodol nemeniť rozhodnutie čečenského najvyššieho súdu a zamietol sťažnosť obhajcov," oznámil ruský najvyšší súd.
Obhajoba žiadala zrušenie verdiktu a oslobodenie Ukrajincov, ktorí vinu odmietajú.
Obvinení z extrémizmu
Najvyšší súd juhoruskej Čečenskej republiky odsúdil 26. mája oboch Ukrajincov - členov Ukrajinského národného zhromaždenia-Ukrajinskej národnej sebaobrany (UNA-UNSO) - na tresty odňatia slobody na základe obvinenia z extrémizmu a účasti na činnosti ilegálnych ozbrojených skupín v Čečensku v rokoch 1994-1995.
Mykola Karpiuk dostal 22,5 roka a Stanislav Klych 20 rokov väzenia.
Podľa agentúry UNIAN bol Karpiuk - jeden zo zakladateľov extrémistického hnutia Pravý sektor - zadržaný v Rusku 21. marca 2014 za nejasných okolností.
Klycha zadržali v Rusku 11. augusta 2014, keď prišiel navštíviť svoju priateľku v meste Orel.
Patrili k skupine Viking
Hovorca Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Vladimir Markin k prípadu uviedol, že v decembri 1994 boli na Ukrajine vytvorené ozbrojené skupiny z najradikálnejších členov UNA-UNSO pre účasť v ozbrojenom konflikte v Čečensku po boku členov gangov pôsobiacich na území tejto republiky na čele s Aslanom Maschadovom, Šamiľom Basajevom a ďalšími osobami.
Podľa vyšetrovateľov Karpiuk spolu s Oleksandrom Muzyčkom viedli skupinu s názvom Viking, do ktorej patrili aj Klych či Dmytro Jaroš.
Od decembra 1994 do januára 1995 sa Karpiuk, Klych a ďalší členovia gangu zúčastnili bojov proti ruským vojakom v Groznom - v priestoroch prezidentského paláca, na námestí Minutka a na železničnej stanici. Zabili približne 30 vojakov a najmenej 13 zranili.