ULM, BRATISLAVA. Dvadsaťjeden rokov bol dóm v nemeckom Ulme najvyššou stavbou na svete, kým ju v roku 1901 neprekonala radnica vo Philadelphii.
Najvyšším kostolom však ostáva, no má problém – rozkladá ho ľudský moč.
Kostol so 161 metrov vysokou gotickou vežou nedávno za milióny eur zrekonštruovali. Kamenné základy gotickej veže však rozkladajú soli a kyseliny z ľudského moču. Informuje o tom Südwest Press.

Nepomohli ani pokuty
Miesto je totiž obľúbenou lokalitou, kam si chodia ľudia uľaviť počas noci a návratu z krčiem. „Dával som na to pozor rok a pol, no opäť je kostol pokrytý zvratkami a močom,“ hovorí Michael Hilbert, šéf údržby kostola. „Nechcem byť nejaký policajt, no je to o udržiavaní verejného poriadku.“
Počet incidentov sa podľa serveru TheLocal.de nepodarilo znížiť ani po tom, čo mesto zdvihlo pokuty za močenie na verejnosti z 50 na 100 eur. V okolí kostola navyše zvýšili aj počet policajných hliadok.
Podľa Hilberta by malo mesto aj organizátori počas verejných akcií, ako sú vianočné trhy či koncerty, zabezpečiť viac verejných toaliet. Počas mestského festivalu v Ulme dokonca zatarasili prístup k južnej strane kostola.
Loading
...
Exkrementy ničia aj inde
Podľa amerického geologického prieskumu dokáže väčšina druhov pieskovca ustáť kyseliny v bežnom prostredí, napríklad kyslé dažde, nie však moč.
Ulmský dóm začali stavať už v 14. storočí, dokončili ho však až v roku 1890, keď sa stal najvyššou stavbou na svete. Jeho veža je najvyššia dodnes - prekonala by ju po dokončení len barcelonská Sagrada Familia. Gotický protestantský kostol však nikdy nebol sídlom biskupa a preto technicky nie je katedrálou. Protestantskej cirkvi patrí len približne posledných 120 rokov, predtým ho vlastnilo mesto.
Kostol pritom nie je jedinou stavbou, ktorú ohrozujú exkrementy. Indický mramorový chrám Tádž Mahal znečisťujú napríklad výkaly hmyzu, ktorý sa rýchlo rozmnožuje v blízkej rieke Jamuna.