PARÍŽ. Koalícia vedená Spojenými štátmi sa už intenzívne pripravuje na začatie operácie zameranej na dobytie jednej z hlavných bášt Islamského štátu (IS) – sýrskeho mesta Rakka.
Oznámil to v Paríži na zasadnutí ministrov obrany hlavných krajín bojujúcich proti IS americký minister obrany Ashton Carter.
Okrem ministrov obrany Francúzska a USA boli prítomní aj ich rezortní partneri z Nemecka, Nórska, Španielska, Austrálie, Dánska, Británie, Holandska, Talianska, Belgicka, Nového Zélandu a Kanady.
Carter zároveň vyhlásil, že prípravy nijako nemeškajú. Reagoval tak na prejavy znepokojenia svojich kolegov na čele s francúzskym ministrom obrany Jeanom-Yvesom Le Drianom, ktorí kritizovali fakt, že sa o mesto ešte nebojuje.
Francúzi chcú presvedčivé výsledky
Podľa agentúry AP sa najmä Francúzi obávajú toho, že pokiaľ nebude IS vojensky zlomený, hrozia v ich krajine teroristické útoky podobného rozsahu ako vlani v novembri, keď v Paríži prišlo o život 130 ľudí.
Niektoré zdroje k tomu neoficiálne dodávajú, že francúzski predstavitelia si želajú dosiahnuť presvedčivé výsledky na blízkovýchodnom bojisku pred prezidentskými a parlamentnými voľbami na konci jari budúceho roka.
Francúzsky prezident Francois Hollande vyzval na jednotu medzi irackou armádou a kurdskými jednotkami péšmarga v bitke o Mósul.
Hollande varoval, že keď bojovníci IS ustúpia, budú chcieť zaútočiť na iných miestach. Preto je podľa neho nevyhnutné zdieľať spravodajské informácie, aby sa teroristi nemohli nikde ukryť. "Rakka bude poslednou baštou IS, keď padne Mósul," dodal Hollande.

Spoliehajú sa na miestne jednotky
Rakka je jedným z dvoch hlavných centier Islamského štátu. Tým druhým je severoiracký Mósul, proti ktorému vedú už viac ako týždeň pozemnú ofenzívu iracké a kurdské sily.
Carter však pripustil, že nie je ešte jasné, ktoré sily by mali dobýjať Rakku v rámci pozemnej operácie. Plánuje sa, že sa tak stane na základe rovnakého princípu ako v prípade Mósulu, teda že pôjde najmä o miestne jednotky.
"Ktorá vojenská sila obsadí Rakku? Strategickým princípom koalície je, že musí ísť o efektívne a motivované miestne sily, ktoré musíme identifikovať a ktorým musíme umožniť zasiahnuť," povedal Carter podľa agentúry AFP.
"To je možné vykonať iba s pomocou ľudí, ktorí tam žijú. Budeme sa totiž snažiť o trvalú porážku IS a trvalú porážku nemožno dosiahnuť vonkajšími silami," dodal šéf Pentagonu.
Neprišli Turci ani Iračania
Na parížskej schôdzke sa nezúčastnili predstavitelia Iraku a Turecka. Tureckí vojaci v súčasnosti cvičia kurdské oddiely péšmarga a sunnitské milície v oblasti irackého mesta Bašíka na boj proti IS.
Turecká vojenská prítomnosť v Iraku však viedla k roztržke s vládou v Bagdade, ktorá požaduje odchod tureckých jednotiek z Bašíky. Bagdad zároveň odmieta tureckú účasť na ofenzíve v oblasti Mósulu.