PARÍŽ, BRATISLAVA. Zákerný plán je jasný. Francúzski ľavičiari sa náhle zmenia na pravičiarov, a to len preto, aby v prezidentských primárkach republikánov odstavili z hry Nicolasa Sarkozyho.
„Nedovolím, aby vám ukradli voľby,“ sľúbil na nedávnom predvolebnom mítingu podľa portálu Politico.eu záchranca, ktorý sa tomuto plánu postaví. „Kde je vaša lojalita k strane, keď vyzývate ľavicových voličov, aby sa podpísali na papier, kde o sebe budú tvrdiť, že sa stotožňujú s myšlienkami republikánov?“
To, kto je strojcom tohto plánu, ktorý musí zastaviť, nemusel Sarkozy svojim voličom prezrádzať. Všetci vedeli, že voľby chce ukradnúť Alain Juppé, Sarkozyho najsilnejší protikandidát v boji o republikánsku nomináciu a favorit prieskumov.
Ako presne chce zabrániť manipulácii, neprezradil.

Sarkozy ako Trump
Slová o zmanipulovaní volieb sa v súčasnosti ozývajú najmä zo Spojených štátoch. Sarkozy prebral taktiku Donalda Trumpa a dúfa, že k nominácii sa dostane, ak rozdelí spoločnosť a podporí ich strach z terorizmu. Na jeho škodu, výsledky rovnako ako v Trumpovom prípade naznačujú, že sa mu to nepodarí.
Sarkozy, ktorý bol prezidentom v rokoch 2007 až 2012 aj vďaka svojej politike proti moslimom, by podľa prieskumov získal medzi republikánmi tridsať percent hlasov, stredovejší Juppé až 41. Zvyšní piati kandidáti majú v prieskumoch zanedbateľné percentá.
V primárkach pritom pôjde o veľa. Vzhľadom na nepopularitu súčasného socialistického prezidenta Francoisa Hollanda a fakt, že v druhom kole sa proti nacionalistke Marine Le Penovej zrejme spoja voliči „štandardných“ strán, má kandidát republikánov veľkú šancu na obsadenie Elyzejského paláca.
Sarkozy sa však rozhodol, že svoju kampaň nepostaví na boji proti Národnému frontu, ale preberá jeho rétoriku.

Zakáže aj šatky?
Keď sa v lete hovorilo o kontroverznom zákaze burkín, teda plaviek, ktoré moslimkám zakrývajú celé telo, vyhlásil, že nemôže ísť len o pár miest, ale zákaz musí platiť v celej republike. Zopakoval to aj po tom, ako najvyšší súd rozhodol, že ženy majú právo obliekať sa na pláži striedmo.
„Odmietam, aby burkiny obsadili francúzske pláže a kúpaliská. Naša identita je v ohrození,“ citujú ho Washington Times.
Sarkozy v kampani hovorí o zachovaní francúzskej identity, bezpečnosti a prisťahovalcom odkazuje, že ak prijmú francúzske občianstvo, musia prijať aj fakt, že stávajú „potomkami Galov“.
V roku 2007 s tým vyhral, prebral aj voličov Národnému frontu. Vyhlásil dokonca, že krajnú pravicu vytlačil z francúzskej politiky. V posledných rokoch však krajná pravica rastie a jej líderka Le Penová má takmer istý postup do druhého kola prezidentských volieb.
Patrice Dordet si Sarkozyho pamätá ešte z 80. rokov z miestnej politiky na parížskom predmestí Neuilly, kde sa začala jeho cesta do veľkej politiky. Mladého a energetického Sarkozyho vtedy volil za primátora.
Odvtedy sa však veľa zmenilo a za Sarkozym už nestojí. „Už v roku 2012 prehral voľby, lebo staval ľudí proti iným ľuďom,“ hovorí pre Financial Times. „Táto krajina potrebuje niekoho, kto ju zjednotí a získa väčšinu v parlamente, nie niekoho, kto ju bude rozdeľovať.“
Až dve tretiny Francúzov sa Sarkozyho „obávajú“, ukazuje augustový prieskum agentúry Ifop. Šiesti z desiatich hovoria, že sú z neho „zúriví“ a len jeden zo štyroch verí, že Sarkozy je úprimný. Pozitívny názor na Sarkozyho má tretina Francúzov.
V prieskumoch ho ťahajú dole aj obvinenia z korupcie a nezákonného financovania kampane, čo on odmieta.
Sarkozy však dúfa, že v primárkach v jeho strane nebudú podobné názory prevládať. Jeho kampaň dúfala, že hlasovať pôjde len pol druha miliónov členov strany, ktorí by ho mohli posunúť do boja o prezidenta.
Ako ho neporazí ľavica
Prieskumy však naznačujú, že v primárkach by mohol hlasovať dvojnásobný počet ľudí, čo už viac vyhovuje Juppému. Zúčastniť sa na ňom môže akýkoľvek volič, ktorý zaplatí dve eurá a podpíše papier, kde sa prihlási k republikánskym myšlienkam.
To je tá možnosť ukradnutia volieb, ktorú Sarkozy na mítingoch spomína. Teoreticky naozaj nemôže nič brániť ľavičiarom v tom, aby sa prihlásili a odstavili z hry silného kandidáta, no prieskumy naznačujú, že Juppé to na víťazstvo nepotrebuje.
„Bolo by prehnané tvrdiť, že ľavicoví voliči ovplyvnia voľby medzi republikánmi,“ tvrdí pre Politico Yves-Marie Cann, analytik agentúry Elabe. „Problémom skôr bude to, že hlasy podobných voličov sa delia medzi Národný front a Sarkozyho, čím sa navzájom negujú,“ dodáva.